Negocjacje warunków umownych to jeden z kluczowych etapów poprzedzających zakup nieruchomości. Etap ten dla wielu osób jest przy tym jednym z tych najbardziej wymagających. Trudno się temu dziwić! Mało kto na co dzień ma bowiem do czynienia ze sztuką perswazji. Umiejętności negocjacyjne (lub ich brak) mogą natomiast w sposób naprawdę istotny wpłynąć na transakcje i jej warunki. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten wpis, w którym przedstawimy Ci tajniki podstaw negocjacji przy zakupie nieruchomości!
Wpływ efektywnych negocjacji na korzystne dla obu stron warunki transakcji
Przeprowadzka i negocjacje warunków umownych to nieodłączny element wielu rodzajów transakcji – w szczególności tych wysokokwotowych. Dotyczy to przy tym nie tylko przedsiębiorców, ale także indywidualnych osób fizycznych. Zarówno jednym, jak i drugim pozwala bowiem osiągać porozumienia, które w największym możliwym stopniu odpowiadają pokładanym nadziejom i oczekiwaniom.
Kompromis, osiągnięty dzięki negocjacjom warunków umownych, często owocuje akceptacją dobrze przemyślanych i naprawdę korzystnych dla obu stron postanowień umowy. Aby jednak tak efektywny kompromis mógł być osiągnięty, konieczne jest zrozumienie potrzeb, oczekiwań, celów oraz granic wszystkich osób zainteresowanych rozpatrywaną transakcją.
Znaczenie umiejętności negocjacyjnych w transakcjach związanych z nieruchomościami
Negocjacje warunków umownych nabierają szczególnego znaczenia w przypadku transakcji zawieranych na rynku nieruchomości.
Skuteczne i dobrze przeprowadzone negocjacje warunków umownych pozwalają tu nie tylko wypracować najlepszą możliwą ofertę, ale także do minimum ograniczyć transakcyjne ryzyko. Rynek nieruchomości jest bowiem specyficzny i pełen pułapek, z których trzeba zdawać sobie sprawę.
Przy negocjacjach związanych z kupnem domu czy mieszkania warto więc skorzystać z pomocy ekspertów, którzy się na tym znają. Jeżeli takowej pomocy poszukujesz, to świetnie trafiłeś! Doradztwo w zakresie nieruchomości to bowiem jedna z podstawowych usług świadczonych przez naszą kancelarię!
Negocjacje przy kupnie nieruchomości na rynku pierwotnym
Negocjacje przy kupnie nieruchomości na rynku pierwotnym zazwyczaj w praktyce oznaczają po prostu negocjacje warunków umownych z deweloperem. O czym warto przy nich pamiętać?
- Jeszcze przed przystąpieniem do negocjacji ważne jest dokładnie sprawdzenie dewelopera.
- Pierwotna cena mieszkania podana przez dewelopera to zazwyczaj cena nieco zawyżona, która uwzględnia to, że nabywca będzie chciał negocjować. Dążenie do uzyskania rabatu jest więc czymś naturalnym, z czego zdaje sobie sprawę także druga strona transakcji;
- Cenę mieszkania najłatwiej negocjować na początku budowy. Jest to bowiem moment, w którym deweloperom bardzo zależy, aby przynajmniej część mieszkań była już zarezerwowana (co znacznie ułatwia proces dalszego finansowania inwestycji oraz polepsza jej zewnętrzne postrzeganie);
- Dokładnie poznaj inwestycję i szukaj wszystkich jej możliwych mankamentów (również takich, które nie są dla Ciebie istotne, ale mogą być ważne dla innych potencjalnych kupujących). Będą one dobrym punktem zaczepienia przy negocjacjach;
- Poznaj też najbliższą konkurencję dewelopera i ich ofertę. Znajdź punkty przewagi i wykorzystaj to w negocjacjach;
- Jeżeli interesująca Cię nieruchomość jest już wybudowana, koniecznie wybierz się na jej oględziny. Możesz do tego zaangażować także inżyniera, który specjalizuje się w odbiorach technicznych;
- Pamiętaj, że oprócz negocjacji warunków umownych w zakresie ceny, możesz także starać się o poprawę innych zapisów w umowie, na przykład:
- Uwzględnienie w cenie mieszkania dodatkowych przestrzeni (takich jak miejsce garażowe czy komórka lokatorska);
- Bezpłatne przerobienie mieszkania;
- Podwyższenie standardu deweloperskiego.
Negocjacje warunków umownych przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym
Ryzyko pułapki przy zakupie domu rośnie jeszcze bardziej, gdy zdecydujesz się na wybór rynku wtórnego. Jest tu bowiem trudniej o odpowiednią weryfikację sprzedawcy, którym często bywa po prostu osoba fizyczna, sprzedająca swoją prywatną nieruchomość.
W takim przypadku musisz więc szczególnie uważać, zwracając przy tym uwagę na takie kwestie jak:
- Weryfikacja księgi wieczystej;
- Stan techniczny lokalu i związane z tym koszty eksploatacji;
- Stan prawny nieruchomości (w tym zwłaszcza weryfikacja czy nieruchomość nie jest w żaden sposób prawnie obciążona lub zadłużona);
- Sytuacja wspólnoty mieszkaniowej;
- Sąsiedztwo i okolica;
- Kwestia ewentualnego meldunku osób oraz zarejestrowanych działalności gospodarczych.
Na rynku wtórnym funkcjonuje przy tym tak zwana zasada czterech kwestii, która sprowadza się do tego, co można negocjować, kupując na rynku wtórnym. Tytułowymi czterema kwestiami są:
- Wyposażenie, czyli wszelkiego rodzaju meble i sprzęty, ale także pomieszczenia przynależne;
- Terminy, a więc daty związane z podpisaniem poszczególnych umów (wlicza się w to umowa rezerwacyjna, umowa przedwstępna i umowa ostateczna), ale także terminy płatności, wyprowadzki wcześniejszego właściciela oraz ostatecznego wydania lokalu;
- Zadatek, czyli jego uwzględnienie w umowie rezerwacyjnej i umowie przedwstępnej oraz jego wysokość;
- Cena, a więc ostateczna kwota ustalona za sfinalizowanie transakcji.