MENU

OFERTA


Analiza umów deweloperskich
  1. Home
  2. >
  3. Analiza umów deweloperskich

Analiza umów deweloperskich

W dobie bardzo wysokiego popytu na zakup nieruchomości, coraz więcej kupujących staje przed koniecznością podpisania umowy deweloperskiej. Umowa deweloperska to dokument tyleż ważny, co skomplikowany w swojej treści, w związku z czym bardzo istotnym jest, żeby każda umowa z deweloperem była podpisywana po jej wcześniejszej szczegółowej analizie.

Analizę taką najbezpieczniej jest zlecić specjalistom z zakresu obsługi prawnej nieruchomości. Warto również zawczasu dowiedzieć się czym dokładnie jest umowa deweloperska, w jaki sposób przebiega analiza umów deweloperskich oraz jakie są największe potencjalne ryzyka, które należy zweryfikować przed podpisaniem umowy deweloperskiej?

Umowa deweloperska co to takiego?

Najprościej mówiąc, umowa deweloperska to dokument podpisywany pomiędzy deweloperem a przyszłym nabywcą nieruchomości. Problematyka umów deweloperskich została opisana szczegółowo w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwanej potocznie ustawą deweloperską.

Umowa deweloperska nie przenosi sama w sobie własności nieruchomości na nabywcę, koniecznym jest docelowo zawarcie odrębnej umowy przeniesienia własności. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że umowa deweloperska reguluje stosunki i zabezpiecza interesy dewelopera i przyszłego nabywcy nieruchomości na czas trwania inwestycji budowlanej. Co istotne, umowa deweloperska, pod rygorem nieważności, musi być sporządzona w formie aktu notarialnego.

Jak wygląda analiza umowy deweloperskiej?

Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez prawnika polega na szczegółowym zapoznaniu się z zawartymi jej treści postanowieniami. Analiza umowy deweloperskiej zmierza więc do zbadania, czy umowa deweloperska zawiera wszystkie elementy konieczne dla ważności umowy tego rodzaju, ale również czy nie zawiera postanowień niekorzystnych dla naszych klientów.

Analiza umów nie musi jednak sprowadzać się jedynie do zbadania treści jej postanowień. Kancelaria oferuje również możliwość bardziej złożonej analizy – zbadanie pod kątem ryzyk prawnych samej inwestycji, z którą związana jest umowa deweloperska. W takim wariancie prawnicy kancelarii mogą przeanalizować również m.in. stan prawny nieruchomości, na której realizowana jest inwestycja, czy prześwietlić sytuację finansową, a zarazem wiarygodność rynkową dewelopera.

Sprawdzenie i analiza umowy deweloperskiej przez prawnika – zaufaj kancelarii

Nasza kancelaria prawna do spraw nieruchomości to zespół specjalistów z zakresu prawa nieruchomości. Współpracujący z nami radcy prawni posiadają wieloletnie doświadczenie w prawie budowlanym i nieruchomości, w tym w zakresie analizy umów deweloperskich. Termin wykonania analizy umowy deweloperskiej w dużej mierze zależy od tego jak szybko uzyskamy od Państwa projekt umowy i inne niezbędne dane. Termin wykonania analizy umowy deweloperskiej jest uzależniony również od jej złożoności. Możecie być jednak Państwo pewni, że działania zmierzające do analizy umowy deweloperskiej podejmiemy od razu po zleceniu nam przez Państwa takich działań.

Dlaczego warto powierzyć analizy umów deweloperskich specjaliście?

Umowa z deweloperem reguluje bardzo istotne kwestie, od których zależeć może skuteczne nabycie nieruchomości objętej jej postanowieniami. Analizy umów deweloperskich są więc bardzo istotnym procesem, który powinien poprzedzać jej podpisanie. Doświadczony prawnik od nieruchomości z pewnością znajdzie potencjalne haczyki w umowie i zaproponuje stosowne zmiany zapisów umowy z deweloperem. Takie wsparcie gwarantuje natomiast, że prawa nabywcy lokalu będą w należyty sposób respektowane.

Zawierając umowę z deweloperem szczególnie warto zwrócić uwagę na najistotniejsze postanowienia umowy deweloperskiej. Warto więc dokonać analizy postanowień w zakresie terminów realizacji inwestycji, w tym poszczególnych jej etapów. Należy przeanalizować również harmonogram zapłaty za poszczególne etapy i wysokość wpłacanych transzy. Wreszcie trzeba pochylić się nad postanowieniami umowy deweloperskiej w zakresie terminu przeniesienia własności nieruchomości na nabywcę. Warto także wnikliwie zapoznać się z postanowieniami co do kar umownych, w szczególności tych obciążających nabywcę.

 

Przebieg współpracy

1

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ

Kliknij w poniższy przycisk i wybierz dogodny termin na naszą pierwszą rozmowę.

2

SPOTKANIE ONLINE/OFFLINE

Przedstawisz nam swój problem prawny, a my wyjaśnimy jak możemy Ci pomóc. Ustalimy szczegóły współpracy.

3

NASZE PEŁNE WSPARCIE

Nasze działania są kompleksowe: analizujemy umowy, bierzemy udział w negocjacjach oraz reprezentujemy przed sądami i organami administracji, dbając o Twoje interesy.

4

SPRAWA ZAKOŃCZONA

Finalizujemy sprawę, a w razie potrzeby zapewniamy dalsze wsparcie merytoryczne.

Umów się na konsultację
Umów się na konsultację

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej lub chcesz uzyskać poradę prawną umów się z nami na spotkanie.

Umów się
WRÓĆ