MENU

OFERTA


Regulowanie stanu prawnego nieruchomości

  1. Home
  2. >
  3. Regulowanie stanu prawnego nieruchomości

Regulowanie stanu prawnego nieruchomości

Wiele nieruchomości nie ma uregulowanego stanu prawnego. Taką sytuację można i należy rozwiązać, doprowadzając do uregulowania stanu prawnego. Jest to niezwykle istotne, bowiem nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym nie może sprzedać czy też ustanowić na niej hipoteki. Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości jest niezbędna m.in. przy chęci kupna czy sprzedaży nieruchomości.

Co to jest stan prawny nieruchomości?

Stan prawny nieruchomości to zbiór informacji dotyczących własności, użytkowania oraz roszczeń z tytułu praw rzeczowych na danej nieruchomości. Najważniejszym dokumentem stwierdzającym stan prawny jest księga wieczysta. Aby należycie określić stan prawny nieruchomości, dobrze jest zapoznać się m.in. z:

  • informacjami z ksiąg wieczystych;
  • ewidencją gruntów;
  • miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
  • informacjami z zaświadczenia od spółdzielni mieszkaniowej;
  • informacjami dotyczącymi regulowania podatku od nieruchomości.

Sprawdzenie i regulowanie stanu prawnego nieruchomości jest niezbędne przy nabyciu lub sprzedaży nieruchomości, ponieważ umożliwia uniknięcie problemów związanych z nieuregulowanym stanem prawnym. Na uwadze należy mieć jednak, że nie zawsze samo zgromadzenie i sprawdzenie ww. informacji jest wystarczające. Dobrze jest także zweryfikować czy informacje o nieruchomości mają pokrycie w dokumentach i czy nie zachodzą rozbieżności. Prawnik od nieruchomości wie, na co zwrócić uwagę przy weryfikacji stanu prawnego, dlatego też warto skorzystać z jego pomocy. Praktyka pokazuje, że kwestie takie jak uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, kancelaria prawna rozwiązuje w sposób kompleksowy, doprowadzając do “naprawienia” powstałych niejasności czy błędów. 

Co oznacza nieuregulowany stan prawny nieruchomości?

Wyrażenie “nieuregulowany stan prawny nieruchomości“ to wyrażenie dosyć często spotykane. Co się pod nim dokładnie kryje? Nieuregulowany stan prawny dotyczy sytuacji, gdy z powodu braku księgi wieczystej lub innych wymienionych dokumentów, uniemożliwione jest jednoznaczne ustalenie, kto jest właścicielem nieruchomości oraz kto posiada prawa rzeczowe do niej.

Na czym polega regulacja stanu prawnego nieruchomości?

Jeżeli nieruchomość ma nieuregulowany stan prawny, to dobrze jest zająć się sprawą i doprowadzić do jego uregulowania. Nieruchomość z nieuregulowanym stanem prawnym sprawia problemy, chociażby przy chęci obrotu nią np. przy sprzedaży, darowiźnie, zapisaniu w spadku czy ustanowieniu hipoteki. A zatem regulacja stanów prawnych nieruchomości ma na celu doprowadzenie do tego, aby stan ten zgadzał się ze stanem faktycznym i miał odzwierciedlenie w odpowiednich dokumentach

Analiza stanu prawnego nieruchomości umożliwia także ustalenie jej przeznaczenia, możliwości zabudowy, ewentualnych obciążeń oraz innych czynników mających wpływ na jej wartość. Przeprowadzenie audytu prawnego nieruchomości może pomóc w uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości, co jest szczególnie ważne w przypadku nabycia nieruchomości.

Jak uregulować stan prawny nieruchomości?

To, w jaki sposób uregulować stan prawny nieruchomości zależy od okoliczności danej sprawy, a przede wszystkim wykrytych nieprawidłowości. Uregulować stan prawny nieruchomości można m.in. poprzez założenie księgi wieczystej dla nieruchomości bądź też złożenie wniosku o zmianę wpisu w księdze wieczystej. Czasami konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie spraw spadkowych. W zależności od okoliczności sprawy konieczne może okazać się także wystąpienie na drogę sądową z pozwem o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Często także konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, jeżeli chodzi o regulowanie stanu prawnego nieruchomości pod drogi. 

Doradztwo i obsługa prawna nieruchomości wymaga fachowej wiedzy. Warto więc skorzystać z pomocy prawnej w tym zakresie. Kancelaria prawna nieruchomości Warszawa to doświadczeni specjaliści w dziedzinie nieruchomości, którzy zapewnią wsparcie na każdym etapie procesu nieruchomościowego.

 

Przebieg współpracy

1

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ

Kliknij w poniższy przycisk i wybierz dogodny termin na naszą pierwszą rozmowę.

2

SPOTKANIE ONLINE/OFFLINE

Przedstawisz nam swój problem prawny, a my wyjaśnimy jak możemy Ci pomóc. Ustalimy szczegóły współpracy.

3

NASZE PEŁNE WSPARCIE

Nasze działania są kompleksowe: analizujemy umowy, bierzemy udział w negocjacjach oraz reprezentujemy przed sądami i organami administracji, dbając o Twoje interesy.

4

SPRAWA ZAKOŃCZONA

Finalizujemy sprawę, a w razie potrzeby zapewniamy dalsze wsparcie merytoryczne.

Umów się na konsultację
Umów się na konsultację

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej lub chcesz uzyskać poradę prawną umów się z nami na spotkanie.

Umów się
WRÓĆ