MENU

Co sprawdzić przy zakupie mieszkania?

  1. Home
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Aktualności
  6. >
  7. Co sprawdzić przy zakupie...

Przed dokonaniem zakupu mieszkania lub domu na rynku wtórnym trzeba zweryfikować kilka kluczowych kwestii. Co koniecznie sprawdzić podczas oglądania mieszkania przed zakupem? Wyjaśniamy poniżej!

Sprawdzenie mieszkania przed zakupem – dlaczego to takie ważne?

W umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania lub domu potwierdzasz, że nastąpiło sprawdzenie mieszkania przed zakupem. Przyznajesz tym samym, że zapoznałeś się ze stanem prawnym i technicznym nieruchomości oraz akceptujesz go. To dlatego przed podpisaniem umowy warto rzetelnie zbadać stan nieruchomości.

Aspekt prawny obejmuje m.in. sprawdzenie księgi wieczystej, ale także innych dokumentów. W tym zakresie z pewnością pomocne będzie wsparcie specjalisty. Kancelaria prawna nieruchomości dokonuje weryfikacji dokumentacji nieruchomości. 

Sprawdzenie mieszkania przed zakupem – jak uniknąć pułapek przy zakupie używanego mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego mieszkania? Najważniejsze kwestie do uwzględnienia przed podpisaniem umowy sprzedaży mieszkania to jego stan prawny i stan techniczny.

Jakie dokumenty powinny być sprawdzone przed zakupem mieszkania?

Podstawą są dane sprzedającego i jego prawo własności do lokalu. Jeżeli dla mieszkania założona jest księga wieczysta, to posiadając jej numer, możesz sprawdzić wiele kluczowych kwestii, np. to, czy mieszkanie nie jest przypadkiem obciążone hipoteką. 

Sprawdzenie mieszkania przed zakupem – jak uniknąć pułapek przy zakupie nowego mieszkania?

Jeżeli w grę wchodzi nowe mieszkanie, kluczowe będzie przeanalizowanie i sprawdzenie umowy deweloperskiej. Duże znaczenie ma także lokalizacja nieruchomości i inne inwestycje planowane w jej pobliżu. Warto też sprawdzić wiarygodność dewelopera.

Co powinienem wziąć pod uwagę, zanim podpiszę umowę sprzedaży mieszkania?

Zarówno w przypadku nowych, jak i używanych mieszkań, nie tylko ocena stanu prawnego, ale także technicznego jest kluczowa. Należy przemyśleć, czy zrobić to samodzielnie, czy może raczej skorzystać z pomocy profesjonalisty. Fachowa ekspertyza stanu mieszkania będzie szczególnie przydatna w przypadku zgłoszenia ewentualnych uwag i roszczeń do sprzedającego. Może też być dobrą “kartą przetargową” przy negocjacjach ceny.

Co sprawdzić podczas oglądania mieszkania pod kątem bezpieczeństwa i jakości życia? W następnej kolejności warto ocenić funkcjonalność mieszkania i spojrzeć na jego lokalizację.  Dobrze zajrzeć do planu zagospodarowania przestrzennego (o ile takowy został wydany) i upewnić się, że w przyszłości w pobliżu nie powstanie żadna “uciążliwa” inwestycja.

W przypadku zakupu nieruchomości do sprawdzenia jest tyle aspektów, że potrzebna może okazać się lista kontrolna przed zakupem mieszkania. Jeśli nie wiesz, co dokładnie zweryfikować i zadajesz sobie pytanie, jakie dokumenty powinieneś sprawdzić, obsługa prawna nieruchomości Warszawa pomoże Ci w przeprowadzeniu bezpiecznej transakcji.

 

WRÓĆ