MENU

Prawnik budowlany – jaka jest jego rola? 5 powodów, dlaczego się opłaca!

 1. Home
 2. >
 3. Blog
 4. >
 5. Blog
 6. >
 7. Prawnik budowlany – jaka...

Wszyscy – a właściciele nieruchomości i deweloperzy w szczególności – wiedzą, że rynek nieruchomości i budownictwa jest dynamiczny. Nie jest też tajemnicą, że prawo budowlane charakteryzuje się znaczną ilością zawitych regulacji, a każde przedsięwzięcie w tym sektorze wiąże się z ogromem formalności. Często pojawiają się problemy natury prawnej i nieścisłości,  które nieraz stanowią spore wyzwanie dla osoby, która na co dzień z prawem nie ma styczności. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi prawnik budowlany, z usług którego naprawdę warto skorzystać! Dlaczego? Jak wygląda współpraca w tym zakresie z naszą kancelarią? Jaka jest rola prawnika budowlanego?

Odpowiadamy poniżej!

Jaka jest rola prawnika budowlanego?

Prawnik budowlany jest specjalistą, który zajmuje się szeroko pojętym prawem budowlanym i prawem nieruchomości. Jego główną rolą jest weryfikacja stanu projektów budowlanych i zapewnienie tego, by były one zgodne z prawem. Prawnik budowlany reprezentuje klientów przed organami administracji oraz podczas sporów w sądzie – w razie ewentualnych problemów związanych z budową.

Taka osoba stanowi kluczowe ogniwo w realizacji przedsięwzięć budowlanych. Czuwa, aby wszelkie podejmowane czynności były zgodne z przepisami prawa. Skąd to wiemy? Sami specjalizujemy się w szeroko pojętym prawie nieruchomości i bazując na własnym doświadczeniu, śmiało możemy stwierdzić, że pomoc profesjonalisty w tym zakresie bywa nieoceniona (i nie jest to tylko subiektywna ocena). 🙂

Czy prawnik budowlany się opłaca?

Naszym zdaniem tak, jednak aby nie być gołosłownym, podajemy 5 powodów, dlaczego warto skorzystać z takiej pomocy:

 1. Skomplikowane przepisy nadal są skomplikowane, ale to już nie Twój problem, że ich nie rozumiesz…Budownictwo to branża, w której przepisy i regulacje bywają niezwykle skomplikowane – o czym już wspominaliśmy na początku. Każdy projekt musi być zgodny z przepisami budowlanymi, przepisami o ochronie środowiska, normami bezpieczeństwa i wieloma innymi wymaganiami. Prawnik budowlany specjalizuje się w tych kwestiach i pomaga klientom unikać pułapek prawnych.
 2. Konfliktów i niedomówień możesz nie uniknąć, ale przynajmniej ktoś załagodzi sytuację.W trakcie procesu budowlanego często pojawiają się różnego rodzaju konflikty, zarówno z kontrahentami, jak i z organami administracji. Prawnik skutecznie może rozwiązać wiele z nich, ale…
 3. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć!Najlepszym podejściem jest zapobieganie problemom, zanim jeszcze się pojawią. Prawnik budowlany pomoże w prawidłowym przygotowaniu umów, nadzorowaniu procesu budowlanego i dbaniu o to, aby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami.
 4. Bezpieczeństwo (prawne) to podstawa…Zatrudniając prawnika budowlanego, zyskujesz pewność, że Twoje interesy są chronione. To inwestycja w bezpieczeństwo prawne, która może zaoszczędzić Ci wiele stresu i kosztów w przyszłości.
 5. Wsparcie, wsparcie i jeszcze raz wsparcie!Prawnik budowlany oferuje wsparcie od samego początku projektu aż do jego zakończenia. To oznacza, że masz eksperta do swojej dyspozycji na każdym etapie, gotowego odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości, a nieraz także podjąć słuszną decyzję.

Prawnicy budowlani – kilka słów o nas…

Jako radcowie prawni z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prawa budowlanego oraz prawa nieruchomości znamy się na obsłudze sektora budowlano-deweloperskiego. Potrafimy doradzić w każdej tego typu sprawie. Zapewniamy kompleksowe wsparcie, indywidualne podejście i profesjonalną pomoc naszym Klientom w zrozumieniu i stosowaniu (niejednokrotnie bardzo zagmatwanych) przepisów. Krótko mówiąc – zajmujemy się tym, co lubimy i na czym się znamy.

Czym dokładnie się zajmujemy?

Jako kancelaria prawna nieruchomości Warszawa przeprowadziliśmy (i nadal prowadzimy) wiele zróżnicowanych spraw – od najprostszych po najbardziej skomplikowane. Od kilkunastu lat prowadzimy usługę doradztwo nieruchomości pomagając inwestorom, wykonawcom, podwykonawcom oraz osobom fizycznym, co przekłada się na nasze doświadczenie. Każdy stan faktyczny, z którym mieliśmy do czynienia, jest inny, a co za tym idzie – każdy z nich nauczył nas czegoś nowego. Dzięki temu dostarczamy naszym Klientom coraz lepsze rozwiązania.

Wszystkich, którzy szukają u nas pomocy prawnej w temacie obsługa prawna nieruchomości – obsługujemy kompleksowo, na każdym etapie projektu budowlanego, począwszy od negocjacji i zawarcia umów, poprzez pełną realizację projektu, aż do finalnego rozliczenia.

Jak możemy Ci pomóc?

 • Doradzamy w związku z procesami budowlanymi w planowanych inwestycjach;
 • Pomagamy w uzyskaniu decyzji i pozwoleń niezbędnych do realizacji inwestycji budowlanej, m.in. pozwolenia na budowę, ustalenia warunków zabudowy czy zagospodarowania przestrzennego;
 • Przygotowujemy, negocjujemy i opiniujemy umowy – np. o generalne i częściowe wykonawstwo lub podwykonawstwo;
 • Przeprowadzamy audyty prawne nieruchomości i regulujemy ich stany prawne;
 • Bierzemy udział w negocjowaniu umów o roboty budowlane – zarówno po stronie inwestora, wykonawcy, jak i podwykonawcy;
 • Doradzamy przy kontraktach budowlanych i inwestycyjnych;
 • Doradzamy w sprawach legalizacji samowoli budowlanych;
 • Reprezentujemy inwestorów i wykonawców w sporach sądowych i przed organami administracji.

Przeczytaj także: Nowa ustawa deweloperska – najważniejsze zmiany

Ile kosztuje porada prawna?

W obszarze budownictwa napotykamy niezwykłą różnorodność projektów. Żadna inwestycja, żadne przedsięwzięcie budowlane nie przypomina drugiego. Wartością jest to, że nasze doświadczenie w tym obszarze pozwala nam profesjonalnie i kompleksowo podejść do każdego projektu. Jednak różne projekty, to różne wyzwania – także prawne. Co logiczne, niektóre sprawy są mniej skomplikowane, a inne mają nieco wyższy poziom zaawansowania – a co za tym idzie, wymagają większego nakładu pracy.

Z tego względu każdą sprawę wyceniamy indywidualnie, z uwzględnieniem oczekiwań klienta i wkładu pracy. Jednak współpracę zawsze rozpoczynamy od konsultacji. Jest ona obowiązkowa, a jej cena wynosi 450 złotych.

Dlaczego obowiązkowa? Aranżujemy tego typu spotkanie po to, aby poznać problem prawny Klienta i stan faktyczny sprawy oraz zorientować się, w czym konkretnie mamy pomóc. Dzięki takiemu rozeznaniu możemy oszacować koszty współpracy w ewentualnej dłuższej perspektywie oraz ustalić plan działania.

Podsumowanie

Prawnicy budowlani to bez wątpienia kluczowe podmioty w projektach budowlanych. Dbają przede wszystkim o ich zgodność z prawem oraz chronią interesy klientów. Wiedza ekspercka i doświadczenie sprawia, że każdy projekt budowlany może przebiegać bez zbędnych komplikacji prawnych.

Oczywiście każdą inwestycję i proces budowlany można poprowadzić samodzielnie… Można, ale po co? 🙂 Jeśli potrzebujesz wsparcia w kwestiach prawnych związanych z nieruchomościami i budownictwem –  jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!

Skontaktuj się z nami, aby umówić termin konsultacji. Możemy porozmawiać stacjonarnie, online lub przez telefon. Przekonaj się sam, że współpracując z nami Twoje interesy są bezpieczne!

WRÓĆ