MENU

Nieruchomości i inwestycje budowlane – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć!

 1. Home
 2. >
 3. Blog
 4. >
 5. Blog
 6. >
 7. Nieruchomości i inwestycje budowlane...

„Zainwestowałbym coś w nieruchomości – tylko jak się do tego wszystkiego zabrać…” Zastanów się, ile razy tak pomyślałeś. 🙂 Fakt – nieruchomości i inwestycje budowlane to „poważna sprawa”, a inwestowanie w nie może nieco przerażać (z resztą jak inwestowanie w cokolwiek – zawsze to jakieś ryzyko). W tym artykule jako radca prawny od nieruchomości udowodnię Ci jednak, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Pewnie teraz powiesz: powiedział ten, który prawo nieruchomości i inwestycje ma w małym palcu. Mam – ale chętnie podzielę się tym z Tobą! Oto 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o nieruchomościach i inwestycjach budowlanych.

Rynek nieruchomości i inwestycje budowlane

Rynek nieruchomości przechodzi dynamiczne zmiany, a jednak mimo to – obserwujemy stałe zainteresowanie inwestycjami w sektorze budowlanym. W obecnym krajobrazie gospodarczym, lokata kapitału w nieruchomości stanowi solidną opcję dla osób poszukujących stabilnych i atrakcyjnych zwrotów z inwestycji (pomimo wysokich cen). Warto jednak zastanowić się głębiej nad ich formą. 

Choć nie ma żadnej „bańki”, która zaraz pęknie (to znaczy ceny najprawdopodobniej wcale nie spadną – rynek się po prostu dostosuje), to wcale nie oznacza to, że inwestowanie w nieruchomości i inwestycje budowlane nie może być opłacalne. 

Warto zawczasu wyjść nieco z inicjatywą i już teraz zacząć oferować różne formy najmu. Przykład? Leasing nieruchomości albo najem z możliwością wykupu. Wiem, że to niepopularne modele, które dopiero raczkują (szczególnie w Polsce), ale im szybciej się z nimi polubisz, tym lepiej. 

Prawne aspekty zakupu nieruchomości

Jako prawnik od nieruchomości nie byłbym sobą, gdybym nie przeszedł teraz do prawnych aspektów zakupu nieruchomości i inwestycji budowlanych. Oczywiście nie będę teraz opisywał wszystkiego, co należy zrobić przed takim ulokowaniem kapitału (możliwe, że wykorzystałbym cały limit znaków, a nie doszedłbym nawet do połowy). Wskażę Ci raczej kierunek. 🙂

Twoim największym sprzymierzeńcem będzie oczywiście księga wieczysta. Tak się składa, że niedawno napisałem co nieco na ten temat. Zerknij tutaj: Badanie księgi wieczystej. Istotne jest również zwrócenie uwagi na kwestie takie jak podatki czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Rekomendowałbym przeprowadzenie kompletnego audytu nieruchomości – dzięki temu będziesz miał pewność, że nie kupujesz „kota w worku”. Możemy Ci w tym pomóc – Audyt prawny nieruchomości

Nieruchomości i inwestycje budowlane – ryzyka i pułapki 

Inwestowanie w nieruchomości i inwestycje budowlane oczywiście wiąże się z ryzykiem (w końcu nie bez przyczyny niepisana zasada wszelkich inwestycji brzmi: „zainwestuj tyle, ile możesz stracić”). Wdrożenie w życie moich wskazówek pozwoli Ci to ryzyko nieco zminimalizować, ale ono zawsze będzie. 

Przykład? Problemy związane z nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości (jeśli dokładnie tego nie sprawdzisz), kwestiami dotyczącymi warunków zabudowy, czy niespodziewanymi zmianami w przepisach budowlanych. Dlatego tak ważna jest dokładna analiza prawna nieruchomości (o której wyżej wspomniałem) oraz śledzenie zmian w prawodawstwie. 

Czy inwestowanie w nieruchomości i inwestycje budowlane się opłaca?

Nie wezmę odpowiedzialności za ogólną odpowiedź na to pytanie – wskażę Ci jedynie „plusy” i „minusy”, które zauważam.

TAK, bo takie inwestycje wiążą się z:

 • Stabilnością i bezpieczeństwem;
 • Potencjałem wzrostu wartości (długoterminowo, wartość nieruchomości zazwyczaj rośnie);
 • Przychodami ze wspomnianego najmu czy leasingu (wówczas zyskujesz możliwość generowania pasywnego dochodu). 

NIE, bo pojawiają się też:

 • Wysokie koszty początkowe oraz stosunkowo długi okres zwrotu z inwestycji;
 • Ryzyko rynkowe (mimo wszystko trzeba brać poprawkę na ewentualne zmiany rynkowe, które mogą wpłynąć na opłacalność inwestycji);
 • Niska płynność finansowa (czas na poszukiwanie nabywcy może okazać się problemem, jeśli potrzebowałbyś szybkiego dostępu do swoich środków).

Planowanie i realizacja inwestycji budowlanych

Realizacja projektu budowlanego wymaga ścisłego przestrzegania przepisów prawa budowlanego, w tym uzyskania odpowiednich pozwoleń, zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego oraz spełnienia norm bezpieczeństwa. Wsparcie prawne jest niezbędne na każdym etapie procesu inwestycyjnego, począwszy od planowania aż po realizację projektu. 

Dlaczego – gdy chodzi o nieruchomości i inwestycje budowlane – prawnik to must have?

Współpraca z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w nieruchomościach może znacznie zwiększyć szanse na sukces inwestycyjny oraz zminimalizować ryzyko. Obsługa prawna nieruchomości (i ogólnie tego typu inwestycje) są skomplikowane, jeśli chodzi o „papierologię”. Prawnik nie tylko doradzi w kwestiach umów i przepisów, ale również pomoże w negocjacjach, ocenie ryzyka i reprezentacji przed urzędami (i sądami).

Dzięki temu Ty, jako inwestor, będziesz mógł skupić się na aspektach biznesowych swojej inwestycji, mając pewność, że kwestie prawne są w dobrych rękach.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zmaksymalizować zwrot z inwestycji w nieruchomości, koniecznie skontaktuj się z nami – konsultacja lub zadzwoń pod numer: tel. +48 577 194 294

WRÓĆ