„Zainwestowałbym coś w nieruchomości – tylko jak się do tego wszystkiego zabrać…” Zastanów się, ile razy tak pomyślałeś. 🙂 Fakt – nieruchomości i inwestycje budowlane to „poważna sprawa”, a inwestowanie w nie może nieco przerażać (z resztą jak inwestowanie w cokolwiek – zawsze to jakieś ryzyko). W tym artykule jako radca prawny od nieruchomości udowodnię Ci jednak, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Pewnie teraz powiesz: powiedział ten, który prawo nieruchomości i inwestycje ma w małym palcu. Mam – ale chętnie podzielę się tym z Tobą! Oto 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o nieruchomościach i inwestycjach budowlanych.
Rynek nieruchomości i inwestycje budowlane
Rynek nieruchomości przechodzi dynamiczne zmiany, a jednak mimo to – obserwujemy stałe zainteresowanie inwestycjami w sektorze budowlanym. W obecnym krajobrazie gospodarczym, lokata kapitału w nieruchomości stanowi solidną opcję dla osób poszukujących stabilnych i atrakcyjnych zwrotów z inwestycji (pomimo wysokich cen). Warto jednak zastanowić się głębiej nad ich formą.
Choć nie ma żadnej „bańki”, która zaraz pęknie (to znaczy ceny najprawdopodobniej wcale nie spadną – rynek się po prostu dostosuje), to wcale nie oznacza to, że inwestowanie w nieruchomości i inwestycje budowlane nie może być opłacalne.
Warto zawczasu wyjść nieco z inicjatywą i już teraz zacząć oferować różne formy najmu. Przykład? Leasing nieruchomości albo najem z możliwością wykupu. Wiem, że to niepopularne modele, które dopiero raczkują (szczególnie w Polsce), ale im szybciej się z nimi polubisz, tym lepiej.
Prawne aspekty zakupu nieruchomości
Jako prawnik od nieruchomości nie byłbym sobą, gdybym nie przeszedł teraz do prawnych aspektów zakupu nieruchomości i inwestycji budowlanych. Oczywiście nie będę teraz opisywał wszystkiego, co należy zrobić przed takim ulokowaniem kapitału (możliwe, że wykorzystałbym cały limit znaków, a nie doszedłbym nawet do połowy). Wskażę Ci raczej kierunek. 🙂
Twoim największym sprzymierzeńcem będzie oczywiście księga wieczysta. Tak się składa, że niedawno napisałem co nieco na ten temat. Zerknij tutaj: Badanie księgi wieczystej. Istotne jest również zwrócenie uwagi na kwestie takie jak podatki czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Rekomendowałbym przeprowadzenie kompletnego audytu nieruchomości – dzięki temu będziesz miał pewność, że nie kupujesz „kota w worku”. Możemy Ci w tym pomóc – Audyt prawny nieruchomości
Nieruchomości i inwestycje budowlane – ryzyka i pułapki
Inwestowanie w nieruchomości i inwestycje budowlane oczywiście wiąże się z ryzykiem (w końcu nie bez przyczyny niepisana zasada wszelkich inwestycji brzmi: „zainwestuj tyle, ile możesz stracić”). Wdrożenie w życie moich wskazówek pozwoli Ci to ryzyko nieco zminimalizować, ale ono zawsze będzie.
Przykład? Problemy związane z nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości (jeśli dokładnie tego nie sprawdzisz), kwestiami dotyczącymi warunków zabudowy, czy niespodziewanymi zmianami w przepisach budowlanych. Dlatego tak ważna jest dokładna analiza prawna nieruchomości (o której wyżej wspomniałem) oraz śledzenie zmian w prawodawstwie.
Czy inwestowanie w nieruchomości i inwestycje budowlane się opłaca?
Nie wezmę odpowiedzialności za ogólną odpowiedź na to pytanie – wskażę Ci jedynie „plusy” i „minusy”, które zauważam.
TAK, bo takie inwestycje wiążą się z:
- Stabilnością i bezpieczeństwem;
- Potencjałem wzrostu wartości (długoterminowo, wartość nieruchomości zazwyczaj rośnie);
- Przychodami ze wspomnianego najmu czy leasingu (wówczas zyskujesz możliwość generowania pasywnego dochodu).
NIE, bo pojawiają się też:
- Wysokie koszty początkowe oraz stosunkowo długi okres zwrotu z inwestycji;
- Ryzyko rynkowe (mimo wszystko trzeba brać poprawkę na ewentualne zmiany rynkowe, które mogą wpłynąć na opłacalność inwestycji);
- Niska płynność finansowa (czas na poszukiwanie nabywcy może okazać się problemem, jeśli potrzebowałbyś szybkiego dostępu do swoich środków).
Planowanie i realizacja inwestycji budowlanych
Realizacja projektu budowlanego wymaga ścisłego przestrzegania przepisów prawa budowlanego, w tym uzyskania odpowiednich pozwoleń, zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego oraz spełnienia norm bezpieczeństwa. Wsparcie prawne jest niezbędne na każdym etapie procesu inwestycyjnego, począwszy od planowania aż po realizację projektu.
Dlaczego – gdy chodzi o nieruchomości i inwestycje budowlane – prawnik to must have?
Współpraca z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w nieruchomościach może znacznie zwiększyć szanse na sukces inwestycyjny oraz zminimalizować ryzyko. Obsługa prawna nieruchomości (i ogólnie tego typu inwestycje) są skomplikowane, jeśli chodzi o „papierologię”. Prawnik nie tylko doradzi w kwestiach umów i przepisów, ale również pomoże w negocjacjach, ocenie ryzyka i reprezentacji przed urzędami (i sądami).
Dzięki temu Ty, jako inwestor, będziesz mógł skupić się na aspektach biznesowych swojej inwestycji, mając pewność, że kwestie prawne są w dobrych rękach.
Podsumowanie
Jeśli chcesz zmaksymalizować zwrot z inwestycji w nieruchomości, koniecznie skontaktuj się z nami – konsultacja lub zadzwoń pod numer: tel. +48 577 194 294