W celu przywrócenia racjonalności procesów gospodarowania przestrzennego i zapewnienia inwestorom większej stabilności inwestowania, w 2023 roku przeprowadzona została nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jednym z kluczowych elementów tej reformy było wprowadzenie Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych. Czym one są, jakie korzyści z nich wynikają i jak wygląda procedura ich uchwalania? Zapraszamy do lektury artykułu!
Zintegrowany Plan Inwestycyjny – co to jest i od kiedy funkcjonuje?
Definicja Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego i korzyści z Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego (oraz planowania przestrzennego „po nowemu”)
Zintegrowany Plan Inwestycyjny, zgodnie z definicją zawartą w art. 37ea ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, to szczególna forma planu miejscowego, obejmująca obszar inwestycji głównej oraz inwestycji uzupełniającej.
Wejście w życie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego powoduje przy tym utratę mocy obowiązującej dotychczasowych planów miejscowych lub ich części (odnoszących się do terenu objętego Zintegrowanym Planem Inwestycyjnym).
Opisywana forma jest stosunkowo nowa (wprowadzona została bowiem nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2023 r.) i w kolejnych latach ma być dla polskich gmin narzędziem do bardziej swobodnego lokalizowania lokalnych inwestycji z poszanowaniem zasad ładu przestrzennego i z uwzględnieniem społecznej partycypacji. Zintegrowany Plan Inwestycyjny według swoich założeń ma także znacząco usprawnić współpracę na linii samorządy – inwestorzy.
Forma i treść Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego nie różni się przy tym specjalnie od zwykłego planu miejscowego. Inne są tu jednak procedury sporządzania i uchwalania…
Specyficzne jest tu również powiązanie z innym dokumentem, a więc umową urbanistyczną…
Procedura uchwalania Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego – krok po kroku
Procedura sporządzania Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego opisana została szczegółowo w art. 37ec ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tym, co szczególnie rzuca się w oczy przy jego lekturze (oraz lekturze artykułów sąsiednich), jest specyficzny tryb rozpoczęcia całego procesu.
Zintegrowany Plan Inwestycyjny w Polsce może być bowiem uchwalony wyłącznie na wniosek inwestora (z dołączonym do niego wstępnym projektem Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego) i tylko od takiego właśnie wniosku może zacząć się proces jego formalnego sporządzania. Przypomnijmy natomiast, że zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uchwała o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego może być podjęta z inicjatywy rady gminy, a także na wniosek wójta, burmistrza albo prezydenta miasta lub w wyniku zgłoszenia w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
Przy Zintegrowanym Planie Inwestycyjnym mamy więc do czynienia z zupełnie innym trybem, który dodatkowo, zgodnie z zapisami ustawowymi, nakłada na organy gminy obowiązek podjęcia określonych czynności mogących doprowadzić do ostatecznego rozpoczęcia procedury sporządzania planu.
Wyrażenie przez radę gminy zgody na przystąpienie do sporządzenia Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego oznacza z kolei szereg następujących po sobie działań, które podejmuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta i którymi są:
- Prowadzenie razem z inwestorem negocjacji w zakresie treści umowy urbanistycznej (a więc umowy, w której inwestor zobowiązuje się do realizacji określonej inwestycji) oraz projektu Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego;
- Wprowadzenie stosownych zmian do projektu (wraz z ich uzasadnieniem);
- Sporządzenie prognozy oddziaływania na środowisko (o ile jest ona wymagana) oraz projektu umowy urbanistycznej;
- Udostępnienie w stosownym rejestrze wszystkich opracowanych projektów i prognoz;
- Wystąpienie o wymagane opinie, uzgodnienia i zgody;
- Ogłoszenie rozpoczęcia konsultacji społecznych i ich przeprowadzenie;
- Wprowadzenie zmian do projektu Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego (wynikających z uzyskanych opinii i uzgodnień oraz przeprowadzonych konsultacji społecznych);
- Ponowne wystąpienie o uzgodnienia (w niezbędnym zakresie) oraz powtórne przeprowadzenie konsultacji społecznych (jeżeli wprowadzone w poprzednim kroku zmiany dotyczyły lokalizacji przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko);
- Zawarcie w imieniu gminy umowy urbanistycznej;
- Udostępnienie we właściwym rejestrze finalnego projektu Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego z uzasadnieniem, zawartej umowy urbanistycznej, opracowanej prognozy oddziaływania na środowisko (o ile jest ona wymagana) oraz raportu podsumowującego przebieg konsultacji społecznych;
- Przedstawienie radzie gminy projektu Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego (stanowiącego załącznik do umowy urbanistycznej) wraz z raportem podsumowującym przebieg konsultacji społecznych.
Q&A, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych
Co to jest Zintegrowany Plan Inwestycyjny (ZPI)?
Zintegrowany Plan Inwestycyjny (ZPI) to szczególna i stosunkowo świeża forma planu miejscowego, będąca narzędziem do swobodnego lokalizowania inwestycji z poszanowaniem zasad ładu przestrzennego i z uwzględnieniem społecznej partycypacji. Według założeń ma ona usprawnić współpracę na linii samorządy – inwestorzy.
Jakie są etapy tworzenia Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego?
Procedura sporządzania Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego zaczyna się od złożenia wniosku przez zainteresowanego inwestora. W odpowiedzi na taki wniosek rada gminy podejmuje decyzję o przystąpieniu do sporządzenia Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego. Następnie natomiast mamy do czynienia z szeregiem działań obligatoryjnie wykonywanych przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, które szczegółowo opisane zostały w art. 37ec ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Kto może wnioskować o Zintegrowany Plan Inwestycyjny?
O Zintegrowany Plan Inwestycyjny, zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, może zawnioskować wyłącznie inwestor.
Jesteś inwestorem? Zapoznaj się z oferowaną przez nas usługą obsługi prawnej inwestycji budowlanych. Umów się na spotkanie już dziś i pozwól pomóc sobie w osiągnięciu inwestycyjnego sukcesu!