Dla osób, które decydują się na zakup mieszkania bardzo często garaż i komórka lokatorska to „must-have”. Często pojawiającym się przy tej okazji problemem jest fakt, że ta ostatnia bywa towarem deficytowym i nie zawsze istnieje możliwość kupienia jej w pakiecie z mieszkaniem. Jednak mamy też dobrą wiadomość: nadal zdarzają się lokale, przy których można ją wynająć. To dodatkowa przestrzeń do przechowywania, a co za tym idzie – duża wygoda. W takiej sytuacji umowa najmu komórki lokatorskiej to dokument, o którym nie można zapomnieć… A jak wiadomo – umowy piszemy na złe czasy, dlatego prawidłowe skonstruowanie jej zapisów to podstawa zabezpieczenia swoich interesów.
Sprawdź również: prawnik nieruchomości
Jako prawnicy specjalizujący się doradztwie inwestycyjnym z chęcią Ci w tym pomożemy! Jeśli zatem planujesz wynająć komórkę lokatorską (albo kupić mieszkanie), dobrze jest te kwestie skonsultować jeszcze przed podpisaniem umowy – niejednokrotnie bowiem pozwala to zaoszczędzić wiele nerwów i pieniędzy.
PS Przygotowaliśmy też przykładowy wzór umowy najmu komórki lokatorskiej, z którego śmiało możesz skorzystać. Znajdziesz go na końcu wpisu. 🙂
Ad rem! (Albo raczej: do rzeczy!)
Umowa najmu lokalu użytkowego
O czym pamiętać przed jej podpisaniem?
Oczywiście pierwszy krok to znalezienie odpowiedniej komórki. Ogłoszenie w Internecie lub informacja od znajomego to dobre źródła, od których najczęściej rozpoczynają się poszukiwania. Po znalezieniu”tej jedynej” warto udać się ją obejrzeć. Po co? Aby stwierdzić na przykład:
- czy wielkość komórki jest wystarczająca (i zgodna z opisem z ogłoszenia),
- czy komórka sprosta Twoim potrzebom,
- czy nie jest przypadkiem w opłakanym stanie etc.
Co musi się znaleźć w umowie najmu komórki lokatorskiej?
Jeśli wszystko jest w porządku, przychodzi czas na krok numer 2 – sporządzenie i podpisanie umowy. To kluczowy element! Jak w każdej umowie – zawiera się w niej głównie prawa i obowiązki stron. Umowa najmu komórki lokatorskiej powinna zawierać:
- datę i miejsce jej sporządzenia,
- oznaczenie stron umowy,
- przedmiot umowy – a więc dokładne określenie komórki lokatorskiej, która ma być wynajmowana,
- okres obowiązywania umowy,
- postanowienia odnoszące się do wysokości czynszu i terminu oraz sposobu jego płatności,
- zasady korzystania z komórki (prawa i obowiązki stron),
- ewentualnie postanowienie dot. kaucji i kwestii z nią związanych,
- podpisy stron.
Czy umowa najmu musi być na piśmie?
I tak i nie… Bo jak to w prawie bywa – to zależy. Przepisy Kodeksu cywilnego wskazują, że:
„Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nie oznaczony.”
To oznacza, że co do zasady nie ma obowiązku zawierania umowy najmu komórki lokatorskiej na piśmie. Jednak jeśli taką umowę zawieramy na ponad rok – powinniśmy zastosować tę właśnie formę. W innym wypadku umowa będzie zawarta na czas nieokreślony.
Niezależnie jednak od tej kodeksowej regulacji, zawarcie umowy najmu komórki na piśmie w każdym przypadku jest dobrym pomysłem – chociażby ze względu na kwestie dowodowe. Dlatego też zawsze – dla zabezpieczenia przede wszystkim swoich interesów – warto zawrzeć umowę pisemnie, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach dla każdej ze stron.
Ile kosztuje wynajęcie komórki lokatorskiej w 2023 roku?
I znowu: to zależy. Tak naprawdę opłata za wynajem może być symboliczną kwotą lub wygórowaną ceną. Czynników, które na to wpływają jest wiele – chociażby lokalizacja, stan techniczny czy rozmiary pomieszczenia. Średnio jest to jednak od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.
Umowa najmu komórki lokatorskiej. Dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, decydując się na wynajem komórki lokatorskiej, warto zwrócić się do prawnika, który rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie. Samemu trudno jest napisać w pełni poprawną umowę. Nie jest to niemożliwe, ale nie znając wszystkich przepisów, bardzo łatwo jest pominąć istotne kwestie. Jeśli jednak chcesz zrobić to samodzielnie, poniżej znajdziesz obiecany wzór umowy do pobrania, który możesz wykorzystać.
Umowa najmu komórki lokatorskiej PDF
Umowa najmu komórki lokatorskiej – wzór
Warto, abyś przeczytał także ten wpis: Audyt prawny nieruchomości – ile kosztuje i dlaczego tak wiele osób się na niego decyduje?