Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny lub gotówkowy? Chcesz skutecznie zmniejszyć związane z tym koszty? Możesz to zrobić, negocjując z bankiem warunki podpisanych umów! Renegocjacja długów i hipotek z bankami to Twoja „tajna broń”. Możliwe jest to nie tylko przed zawarciem poszczególnych umów, ale także już w trakcie spłaty zadłużenia. Przeczytaj i dowiedz się, jak renegocjować swoje długi!
Czym jest renegocjacja długów i hipotek z bankami? Co można negocjować?
Renegocjacja długów i hipotek to w praktyce negocjacje warunków kredytu hipotecznego czy gotówkowego, czyli po prostu zmiana dotychczasowych warunków kredytowania. Zawnioskować o to możesz, gdy stwierdzisz, że koszty związane z kredytem bankowym są dla Ciebie za wysokie.
Negocjować możesz przy tym między innymi:
- Obniżenie wysokości bankowej marży;
- Obniżenie innych kosztów związanych z kredytem;
- Zmianę sposobu oprocentowania (na przykład ze zmiennego na stałe);
- Zmianę rat z równych na malejące (lub też na odwrót);
- Przewalutowanie kredytu;
- Okres kredytowania (w tym jego wydłużenie lub skrócenie);
- Zmianę przedmiotu zabezpieczenia kredytu.
Ugrać można więc naprawdę sporo! Wiele natomiast nie ryzykujemy, gdyż niepowodzenie negocjacji w najgorszym rozrachunku zostawi nas z kredytem na warunkach funkcjonujących obecnie…
Jak mawiali nasi przodkowie: „od przybytku głowa nie boli”. Warto więc spróbować i sprawdzić, czy renegocjacja długów i hipotek jest możliwa z Twoim bankiem.
Renegocjacja długów i hipotek. Kiedy można wnioskować do banku o zmianę kredytu hipotecznego lub gotówkowego?
Renegocjacja długów i hipotek, czyli – jak już wspomnieliśmy – warunków umowy kredytowej możliwa jest w każdym przypadku, w którym znajduje się w niej odpowiedni zapis, który na to pozwala.
W zdecydowanej większości przypadków taki zapis jest jednak w umowie obecny. Kredyt to bowiem zobowiązanie długoterminowe i w trakcie jego spłacania może pojawić się wiele okoliczności, które taką renegocjację uzasadnią. (W tym także określone sytuacje z naszej strony, ze strony banku lub też wydarzenia niezależne od obydwu zainteresowanych stron).
Okolicznościami tymi mogą być między innymi:
- Wzrost kosztów kredytowych (na przykład ze względu na podwyższenie stóp procentowych);
- Pojawienie się w ofercie banku (lub w ofercie banków konkurencyjnych) korzystniejszych warunków, niż te, które zakłada podpisana przez nas umowa;
- Zmiana naszej indywidualnej sytuacji finansowej (jej pogorszenie utrudniające spłacanie zobowiązania albo jej polepszenie pozwalające na przyspieszenie całego procesu).
Pamiętać należy przy tym, że mogą pojawić się także inne okoliczności uzasadniające renegocjację długów i hipotek – w tym również takie, które spowodują, że zmianę warunków zaproponuje sam bank.
W jaki sposób zawnioskować o renegocjację kredytu? Renegocjacja długów i hipotek z bankami
Starania o renegocjację kredytu hipotecznego (ale także gotówkowego czy samochodowego) zacząć powinniśmy od przestudiowania podpisanej umowy kredytowej. Jeżeli odnajdziemy tam zapis o możliwych negocjacjach, śmiało możemy o nie zawnioskować.
Jeżeli natomiast napotkasz na tym etapie wątpliwości, poproś o pomoc specjalistę z zakresu prawa (chętnie Ci pomożemy – analiza umów) Skontaktuj się bezpośrednio z bankiem.
Większość banków na swoich stronach internetowych udostępnia przy tym gotowe wzory pism do renegocjacji umowy. Jeżeli Twój bank również takowe posiada – warto po nie sięgnąć.
Zanim jednak przygotujesz stosowny wniosek, przeanalizuj dokładnie swoją obecną sytuację, a także ofertę banku, w którym masz kredyt (fakultatywnie również jego konkurencji) oraz wszystkie inne okoliczności, które mogą mieć znaczenie przy negocjacjach. Spróbuj zdefiniować żądanie, które będzie dla Ciebie korzystne, ale też możliwe do spełnienia przez drugą stronę, czyli bank. Pamiętaj o odpowiednim uzasadnieniu wniosku.
Bądź gotowy na to, że po złożeniu wniosku o renegocjację długów i hipotek możesz być poproszony o dodatkowe dokumenty, które potwierdzać będą złożone przez Ciebie uzasadnienie.
Po przedłożeniu wymaganych dokumentów pozostaje już tylko czekać na odpowiedź banku.
Co, jeżeli negocjacje zakończyły się niepowodzeniem lub nie były możliwe do przeprowadzenia?
Renegocjacja długów czy hipotek zakończyła się fiaskiem? A może nie była możliwa do przeprowadzenia przez brak właściwych zapisów w umowie? To jeszcze nie koniec Twojej walki o niższe koszty kredytu!
Wciąż skorzystać możesz bowiem między innymi z:
- Refinansowania kredytu (czyli możliwości przeniesienia zobowiązania do innego banku);
- Wniosku o restrukturyzację kredytu (czyli wniosku o zmianę warunków spłaty ze względu na określone, obiektywne okoliczności);
- Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (a więc mechanizmu wsparcia kredytobiorców będących w trudnej sytuacji finansowej);
- Konsolidacji zobowiązań (czyli połączenia kilku długów w jeden, który będzie łatwiejszy do spłaty);
- Ustawowych wakacji kredytowych.
Potrzebujesz pomocy przy negocjacjach z bankiem? Warto zaufać profesjonalistom – prawnik od nieruchomości Warszawa jest do twojej dyspozycji. Śmiało pisz lub dzwoń do nas: +48 577 194 294. Chętnie pomożemy!