MENU

Przygotowanie umów i dokumentów dla wykonawców i architektów – 8 kluczowych elementów

  1. Home
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Blog
  6. >
  7. Przygotowanie umów i dokumentów...

Planujesz inwestycję budowlaną? Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest współpraca z wybranymi wykonawcami i architektami. oraz przygotowanie umów i dokumentów dla nich. Każda taka kooperacja powinna przy tym zostać poprzedzona starannym przygotowaniem właściwych umów i innych dokumentów pomocniczych. W tym kontekście w niniejszym artykule przedstawiamy zasady, które pomogą Ci zrobić to w sposób możliwie efektywny i minimalizujący ryzyko potencjalnych sporów. 🙂 Zapraszamy do lektury!

Przygotowanie umów i dokumentów dla wykonawców i architektów w prawidłowy sposób kluczem do sukcesu inwestycji budowlanej

Poprawnie opracowana, jasna i precyzyjna umowa to podstawa każdej rozpoczynającej się współpracy. Nie inaczej jest także przy planowanej inwestycji budowlanej.

Umowa (i ewentualne, towarzyszące jej dokumenty pomocnicze) to bowiem nie tylko podstawa prawna funkcjonowania danej relacji, ale przede wszystkim swoisty drogowskaz, który dla całej inwestycji pełni funkcję organizacyjną i planistyczną.

To właśnie dzięki umowie obydwie strony transakcji mają pewność co do wszystkich swoich praw i obowiązków, a to z kolei znacząco zmniejsza ryzyko przyszłych nieporozumień i sporów, a także pozwala na skuteczniejsze zarządzanie realizowanym projektem.

Dobrze opracowana umowa to przy tym umowa jasna i precyzyjna, uwzględniająca specyfikę danej współpracy i inwestycji.

Kluczowe elementy umowy z wykonawcą i architektem

Bez względu na to, z jakiego typu wykonawcą planujesz podjąć współpracę, warto zadbać, aby w umowie znalazły się pewne uniwersalne, podstawowe elementy i zapisy.

Wśród najważniejszych z nich wskazać należy:

  • Cel i dokładny zakres prac, a więc szczegółowe określenie odnoszące się do tego, jakie prace i projekty mają zostać wykonane;
  • Terminy realizacji, wyrażone w sposób możliwie precyzyjny, najlepiej w formie wyszczególniającej wszystkie etapy prac. Warto w tym miejscu zawrzeć także kary umowne za ewentualne opóźnienia;
  • Koszty realizacji przedsięwzięcia;
  • Wynagrodzenie określone ryczałtowo (a więc przy użyciu konkretnych kwot) lub kosztorysowo (czyli przy uwzględnieniu założonego budżetu, ale także rzeczywistych kosztów związanych z wykonaniem poszczególnych prac) oraz terminy płatności. Dobrym pomysłem jest ustalenie harmonogramu płatności, powiązanego z postępem prac;
  • Kwestie dotyczące odpowiedzialności (szczególnie wykonawcy za ewentualne wady projektu);
  • Warunki odbioru, czyli terminy i procedury związane z odbiorem poszczególnych etapów prac, w tym w szczególności sposobu postępowania w razie wykrycia nieprawidłowości;
  • Ewentualne regulacje dotyczące praw autorskich (istotne szczególnie w przypadku umów z architektami);
  • Warunki rozwiązania i odstąpienia od umowy.

Jaka forma umowy z wykonawcą i architektem? Przygotowanie umów i dokumentów dla wykonawców i architektów

W kontekście planowanej współpracy z architektem, ale także jakimkolwiek innym wykonawcą, należy także przemyśleć, w jakiej formie będziemy chcieli zawrzeć umowę.

W przypadku umów o prace projektowe często stosowaną formą jest umowa o dzieło, zgodnie z którą przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania dzieła (na przykład projektu budowlanego) w określonym terminie w zamian za ustalone wynagrodzenie. Wybranie takiej formy umowy oznacza, że obowiązywać będą nas przepisy Kodeksu cywilnego, które odnoszą się do umowy o dzieło (są to artykuły od 627 do 646).

Umowa o dzieło to oczywiście niejedyna możliwość. Umowa z wykonawcą lub architektem może także w zależności od okoliczności i specyfiki danej inwestycji przybrać bowiem formę między innymi:

  • Umowy o roboty budowlane;
  • Umowy o pracę;
  • Umowy prowizyjnej.

Inne dokumenty

Bez względu na wybraną formę umowy, w niektórych sytuacjach może powstać konieczność przygotowania pewnych dodatkowych dokumentów, odnoszących się do planowanej współpracy.

Dokumentami tymi mogą być na przykład:

  • Dokumenty określające szczegóły techniczne projektu, w tym te odnoszące się do zastosowanych materiałów, technologii, sposobu realizacji czy standardów jakościowych;
  • Harmonogram prac;
  • Kosztorys;
  • Protokół odbioru.

Potrzebujesz pomocy przy przygotowaniu umowy lub innego dokumentu dla wykonawcy czy architekta? Skontaktuj się z nami! Prawnik nieruchomości chętnie pomoże. Napisz do nas lub zadzwoń na numer: +48 577 194 294.

WRÓĆ