Zastanawiasz się nad zakupem nowej nieruchomości? Weryfikacja dewelopera to w takim razie konieczność! Zakup nieruchomości to bowiem jedna z najważniejszych decyzji, które mogą rzutować na całe dalsze życie. Nie ma tu więc miejsca na pomyłki i wybór niewłaściwego sprzedawcy! W niniejszym artykule opisujemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze dewelopera i jak zweryfikować dewelopera przed zakupem mieszkania lub domu. Zapraszamy do lektury!
Zanim przystąpisz do szczegółowych rozmów, czyli: sprawdzenie reputacji dewelopera, jego sytuacji prawnej oraz wcześniejszych inwestycji (historii realizacji dewelopera)
Krok, który warto zrobić na samym początku, a więc jeszcze przed przystąpieniem do bardziej szczegółowych rozmów z deweloperem, to sprawdzenie jego reputacji. Pod ogłoszeniem dotyczącym danej inwestycji z pewnością znajdziesz dane sprzedawcy. Z ich pomocą w kilka sekund odnajdziesz w Internecie opinie o deweloperze i jego wcześniejszych realizacjach. Warto w tym celu posiłkować się internetowymi forami oraz mediami społecznościowymi. Szczególną uwagę zwrócić należy oczywiście na komentarze negatywne, rozpatrując przy tym, czy są one rzeczowe i czy w jakiś sposób odniósł się do nich sam deweloper. Wcześniejsze inwestycje dewelopera można natomiast sprawdzić nie tylko w Internecie, ale także samodzielnie wybierając się w ich lokalizacje.
Można również odwiedzić stronę dewelopera, jeżeli oczywiście takowa istnieje. O renomie dewelopera, oprócz rekomendacji jego wcześniejszych nabywców, sporo powiedzieć mogą nam bowiem również posiadane przez niego certyfikaty czy nagrody. Podbudową wiarygodności dewelopera może być także jego przynależność do różnego typu organizacji, takich jak Polski Związek Pracodawców Budownictwa czy Polski Związek Firm Deweloperskich.
Znalezione pod ogłoszeniem dane dewelopera powinny być również wystarczające do sprawdzenia jego statusu prawnego. W tym celu skorzystać możesz z wyszukiwarki Krajowego Rejestru Sądowego, która wskaże Ci między innymi:
- datę rozpoczęcia działalności dewelopera,
- adres jego siedziby,
- formę prawną,
- kapitał spółki,
- ewentualne postępowania upadłościowe czy
- zaległości i inne informacje dotyczące jego sytuacji finansowej.
Informacje dotyczące sytuacji finansowej inwestora sprawdzisz także dzięki danym zawartym w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Gospodarczej. Pod kątem ewentualnych zastrzeżeń dotyczących danego dewelopera warto także sprawdzić stronę internetową Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zerknij na prospekt informacyjny i przeanalizuj umowę
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przed zawarciem umowy deweloperskiej lub umowy rezerwacyjnej, każdy deweloper ma obowiązek dostarczyć potencjalnym nabywcom prospekt informacyjny. To bardzo ważny dokument informujący o najważniejszych cechach inwestycji, sytuacji prawno-finansowej dewelopera, sposobach finansowania przedsięwzięcia, pozwoleniu na budowę i warunkach umowy. Lektura prospektu informacyjnego przed podpisaniem umowy jest więc absolutnie obowiązkowa!
Obowiązkowa jest również analiza zapisów umowy deweloperskiej. Warto o nią poprosić wcześniej i dokładnie zweryfikować, czy wszystkie elementy umowy są zgodne z otrzymanym wcześniej prospektem informacyjnym. Szczególną uwagę przy analizie umowy należy zwrócić także na kwestię kosztów, kar umownych, terminów i rękojmi.
W razie jakichkolwiek wątpliwości co do zapisów umownych warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego prawnika, specjalizującego się w analizie umów deweloperskich i obsłudze rynku nieruchomości.
Jak zweryfikować dewelopera przed zakupem mieszkania? Kryteria oceny dewelopera i sprzedawanej przez niego nieruchomości
Weryfikacja dewelopera powinna się odnosić także do sprzedawanego przez niego domu czy mieszkania. Warto więc sprawdzić informacje, które zawiera księga wieczysta danej nieruchomości. Rozwieje to wątpliwości dotyczące własności nieruchomości oraz ewentualnego obciążenia jej hipoteką. O odpis księgi wieczystej poprosić możesz bezpośrednio inwestora. Możliwa jest jednak także samodzielna weryfikacja księgi wieczystej przy użyciu strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Sprawdzić warto także pozwolenie na budowę oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Ten ostatni pozwoli nam dowiedzieć się więcej nie tylko o interesującej nas nieruchomości, ale także o przestrzeni wokół niej. Plan zagospodarowania przestrzennego znajdziemy w biuletynie informacji publicznej danej gminy.
Q&A, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące weryfikacji dewelopera przed zakupem mieszkania
1 Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?
Wiarygodność dewelopera sprawdzisz, czytając opinie w Internecie, weryfikując jego wcześniejsze realizacje, a także analizując informacje zawarte w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Gospodarczej. Pomocna będzie także lektura prospektu informacyjnego oraz wzoru umowy deweloperskiej.
2. Jakie dokumenty powinien przedstawić deweloper?
Zainteresowanym nabyciem nieruchomości deweloper dostarczyć powinien prospekt informacyjny. To dokument zawierający szczegóły dotyczące danej inwestycji, ale także prawno-finansowej sytuacji samego dewelopera. Na żądanie deweloper powinien udostępnić również wzór umowy deweloperskiej. Spytać możesz także o akt własności danego gruntu oraz pozwolenie na budowę (choć informacje o tym powinny znaleźć się też w prospekcie informacyjnym).
3. Czy można zweryfikować poprzednie inwestycje dewelopera?
Oczywiście, sprawdzenie dewelopera i historii jego poprzednich realizacji to kluczowy element opisywanego procesu weryfikacji. Nie ograniczaj się przy tym tylko do lektury internetowych opinii, ale też odwiedź lokalizacje tych inwestycji samodzielnie. Pozwoli Ci to na dokonanie choćby powierzchownej oceny jakości i standardu wykonania oraz być może będzie okazją na odbycie bezpośredniej rozmowy z mieszkańcami.
Potrzebujesz fachowej pomocy przy zakupie nieruchomości? Chętnie pomożemy Ci między innymi przy analizie umowy deweloperskiej.
Umów się na spotkanie i pozwól sobie pomóc przejść przez proces zakupu nieruchomości „suchą stopą”! 🙂