MENU

O co pytać przy kupnie mieszkania?

 1. Home
 2. >
 3. Blog
 4. >
 5. Aktualności
 6. >
 7. O co pytać przy...

Zakup mieszkania lub domu to poważna i kosztowna decyzja, dlatego warto odpowiednio przygotować się do całego procesu. Najpierw należy ustalić budżet oraz preferencje dotyczące nieruchomości, takie jak lokalizacja czy też wielkość i układ pomieszczeń.

Kolejnym ważnym krokiem jest zdobycie niezbędnych informacji, które ułatwią przeprowadzenie transakcji. Kancelaria prawna nieruchomości kompleksowo przeprowadza transakcje z zakresu zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego.

O co zapytać przed podpisaniem umowy sprzedaży mieszkania?

Jakie pytania zadawać podczas oglądania mieszkania do kupna?

Przed zakupem mieszkania warto zasięgnąć informacji na temat nieruchomości z księgi wieczystej. Obsługa prawna nieruchomości Warszawa chętnie w tym pomoże!

Warto zapytać też o wysokość opłat dotyczących mediów, światła i ogrzewania. To jedna z najważniejszych kwestii do wyjaśnienia przed zakupem nieruchomości.

W przypadku mieszkań w centrum miast mogą to być bowiem znaczne sumy. Warto również dowiedzieć się, czy mieszkanie jest ubezpieczone, a jeśli nie, to ile może kosztować jego ubezpieczenie. Wszystkie te informacje dotyczą przyszłych kosztów utrzymania.

O co pytać, aby uniknąć potencjalnych problemów i pułapek przy zakupie mieszkania?

Jakie pytania warto zadać sprzedającemu przed zakupem mieszkania? Pytania przy kupnie mieszkania m.in. o lokalizację i planowane przyszłe inwestycje, a także o samych sąsiadów i ich zwyczaje mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakupie. 

W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego warto też zapytać o historię nieruchomości. Chodzi m.in. o stan techniczny i zrealizowane remonty – ale nie tylko!  Warto dopytać, czy o nieruchomość toczyły się ewentualne spory rodzinne, czy są jakieś inne informacje dotyczące nieruchomości, a mogące mieć wpływ na jej dalsze użytkowanie? To ważne pytania do sprzedającego przy kupnie mieszkania! 

W przypadku mieszkań nowych, kupowanych od dewelopera, ważne będzie sprawdzenie umowy deweloperskiej. Umowa zawierać powinna kluczowe informacje o inwestycji, w tym standard wykończenia i harmonogram realizacji.

Na podstawie dostarczonych dokumentów można dokładniej przeanalizować ofertę. Jednak aby przeprowadzić pełną weryfikację, należy również zweryfikować samego dewelopera, sprawdzić kwestie prawne i techniczne mieszkania, a także przyjrzeć się jego lokalizacji.

Jakie są najczęstsze pytania zadawane przez kupujących mieszkanie?

 Lista pytań do zadania przed zakupem mieszkania, które można zadać sprzedającemu:

 • Jak długo sprzedający mieszkał w tym mieszkaniu?
 • Dlaczego mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż?
 • Jacy są sąsiedzi?
 • Jakie są koszty utrzymania mieszkania i czy w tym zakresie są jakieś zaległości?
 • Czy okolica, w której znajduje się mieszkanie, jest spokojna i bezpieczna?
 • Kiedy w mieszkaniu były przeprowadzone ostatnie remonty?
 • Kiedy w całym budynku były przeprowadzone ostatnie remonty?

Jakie pytania zadawać podczas oglądania mieszkania w celu oceny stanu technicznego?

Przykładowe pytania o stan techniczny, to:

 • Jaki jest stan techniczny lokalu?
 • Jaki jest stan techniczny budynku, w którym mieści się mieszkanie?
 • Jaki jest rok jego budowy oraz ostatniego remontu?
 • Kiedy wymienione były instalacje – elektryczna, wodociągowa czy grzewcza?
 • Które ściany są nośne, a które ewentualnie można wyburzyć?
WRÓĆ