MENU

Jak zostać deweloperem?

  1. Home
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Blog
  6. >
  7. Jak zostać deweloperem?

Rynek nieruchomości i szeroko pojęta „deweloperka” uznawane są dziś za jeden z najbardziej dochodowych rodzajów biznesu. Nic więc dziwnego, że chętnych do podjęcia pracy dewelopera nie brakuje. Jeżeli Ty również rozpatrujesz karierę dewelopera, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Poniżej opisujemy, jak zostać deweloperem, jakie są wymagania na stanowisko dewelopera oraz kolejne kroki do zostania deweloperem. Zapraszamy do lektury!

Deweloper – kim jest? Praca dewelopera

Prawną definicję dewelopera odnajdziemy w punkcie 1 artykułu 5 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

Zgodnie z nią deweloper jest przedsiębiorcą, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje przedsięwzięcie deweloperskie.

Przedsięwzięcie deweloperskie, zgodnie z punktem 7 tego samego artykułu, to natomiast proces, w wyniku którego na rzecz nabywcy zostają przeniesione prawa wynikające z umowy deweloperskiej albo innej umowy.

W szczególności przedsięwzięcie deweloperskie obejmuje:

  • Budowę lub przebudowę (w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo budowlane);
  • Czynności niezbędne do rozpoczęcia budowy lub przebudowy;
  • Czynności niezbędne do zawierania umów z nabywcami.

Podsumowując i maksymalnie skracając powyższe, można powiedzieć, że deweloper to po prostu przedsiębiorca, który zajmuje się całościowym procesem planowania i tworzenia nowych inwestycji budowlanych (czyli inwestycji deweloperskich).

Kariera dewelopera, czyli jak zostać deweloperem? Wymagania na stanowisko dewelopera

Jak zostać deweloperem? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się skomplikowana, jednak w rzeczywistości wcale taka nie jest…

Zawód ten od wejścia w życie w 2013 roku tak zwanej ustawy deregulacyjnej (a więc ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów) nie jest już bowiem obwarowany żadnymi szczególnymi warunkami.

Oznacza to, że do rozpoczęcia działalności deweloperskiej nie jest konieczne ani zdobycie żadnego konkretnego, kierunkowego wykształcenia, ani uzyskanie specjalnych zawodowych licencji, uprawnień czy pozwoleń, ani ukończenie jakichkolwiek kursów.

Liczą się więc tylko chęci i… wiedza oraz posiadane umiejętności.

Bez tych bowiem kariera dewelopera po prostu się nie uda, a praca ta, zamiast przynieść oczekiwane zyski i satysfakcję, prawdopodobnie zakończy się szybko rozczarowaniem i porażką…

Kroki do zostania deweloperem – poradnik dla przyszłych deweloperów

Jakie więc kroki warto podjąć, aby zostać deweloperem z sukcesami? Przedstawiamy krótki poradnik dla przyszłych deweloperów!

1. Zdobądź odpowiednią i możliwie szeroką wiedzę

Choć wcześniej powiedzieliśmy, że do zostania deweloperem nie jest nieodzowne ukończenie żadnych konkretnych kierunków studiów czy kursów, to jednak pewną wiedzę w tym zawodzie po prostu trzeba posiadać. Kluczowa jest przede wszystkim wiedza dotycząca rynku nieruchomości, branży budowlanej oraz prawa i ekonomii.

Planując karierę dewelopera, można więc (i na pewno warto!) przemyśleć podjęcie studiów. Weź przy tym pod uwagę studia z zakresu budownictwa, architektury, zarządzania nieruchomościami, prawa oraz ekonomii.

2. Pozyskaj doświadczenie

Wiedza, choćby i nawet najbardziej rozległa i szczegółowa, nie jest jeszcze gwarancją sukcesu przy realizacji projektów deweloperskich. Oprócz niej potrzebne jest bowiem jeszcze odpowiednie doświadczenie. Działanie na własny rachunek jako deweloper warto więc poprzedzić praktyką, na przykład w firmie z szeroko pojętej branży budowlanej czy agencji nieruchomości.

3. Rozwiń swoje umiejętności

Praca dewelopera wymaga posiadania szeregu konkretnych umiejętności, takich jak:

  • Umiejętności spekulowania, oceny ryzyka i efektywnego inwestowania;
  • Umiejętności obsługi nowoczesnych technologii (w tym zwłaszcza programów komputerowych i narzędzi analitycznych);
  • Zdolności organizacyjnych oraz umiejętności wyznaczania i realizacji celów;
  • Umiejętności analitycznego myślenia;
  • Zdolności do pracy w zespole oraz efektywnej kooperacji z kontrahentami;
  • Umiejętności sprzedażowych i negocjacyjnych;
  • Odporności na stres.

Im szybciej posiądziesz powyższe umiejętności, tym większa szansa na sukces Twojej kariery dewelopera!

4. Wybierz najlepszą formę dla swojego biznesu

Kolejnym krokiem do zostania deweloperem powinno być założenie działalności gospodarczej. Prowadzenie działalności deweloperskiej może przy tym odbywać się zarówno w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółki osobowej (w tym jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej lub partnerskiej) oraz spółki kapitałowej (czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej). Przy wyborze formy działalności warto wziąć pod uwagę wszystkie prawno-podatkowe aspekty z tym związane. Różne formy oznaczać mogą bowiem odmienny stopień ochrony majątku prywatnego czy sposób opodatkowania zysków.

5. Działaj i nie bój się prosić o pomoc specjalistów

Realizacja inwestycji deweloperskiej to długi, żmudny i wielowątkowy proces, podczas którego prawdopodobnie napotkasz wiele problemów i przeciwności losu. Szczególnie przy pierwszych inwestycjach deweloperskich nie bój się więc prosić w jego trakcie o pomoc bardziej doświadczonych specjalistów.

Q&A DEWELOPERKA, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące inwestycji deweloperskich i pracy dewelopera

Jakie wykształcenie jest potrzebne, aby zostać deweloperem?

Aby zostać w Polsce deweloperem, nie jest konieczne ukończenie żadnych konkretnych kierunków studiów. Wymogu takiego nie zawiera bowiem żaden z obowiązujących w naszym kraju aktów prawnych. Planując karierę dewelopera, warto jednak przemyśleć studia z zakresu budownictwa, architektury lub zarządzania nieruchomościami. Pomocne mogą być także studia bardziej ogólne, takie jak prawnicze czy ekonomiczne.

Czy potrzebne są licencje do pracy jako deweloper?

Do rozpoczęcia w Polsce działalności jako deweloper nie trzeba posiadać żadnych konkretnych uprawnień czy licencji.

Jakie umiejętności są kluczowe dla dewelopera?

Dobry deweloper to taki deweloper, który ma rozległą wiedzę (nie tylko teoretyczną, ale także praktyczną) na temat szeroko pojętego rynku nieruchomości oraz branży budowlanej. Powinien przy tym posiadać również umiejętności organizacji pracy, analitycznego myślenia, wyznaczania i realizacji celów, przewidywania ryzyka, negocjacji oraz pracy w zespole.

 

Chcesz zostać deweloperem? Jesteś zainteresowany tematami związanymi z branżą deweloperską? W takim razie zapraszamy do lektury innych artykułów na naszym blogu. W szczególności natomiast polecamy tekst pt.: Konsultacje dla inwestorów – 5 dowodów, dlaczego warto!”.

Jeżeli natomiast już podjąłeś decyzję o zostaniu deweloperem, koniecznie sprawdź oferowane przez nas usługi, w tym w szczególności usługę obsługi prawnej deweloperów.

Umów się na spotkanie już dziś i przekonaj się, jak możemy pomóc Ci osiągnąć sukces!

WRÓĆ