MENU

Jak bezpiecznie przeprowadzić transakcję zakupu nieruchomości?

 1. Home
 2. >
 3. Blog
 4. >
 5. Aktualności
 6. >
 7. Jak bezpiecznie przeprowadzić transakcję...

Bezpieczny zakup nieruchomości wiąże się ze sprawdzeniem wielu elementów wpływających na bezpieczeństwo i pewność zakupu. Jakie kroki należy podjąć, aby bezpiecznie kupić nieruchomość? 

Pierwsze i najważniejsze kroki do bezpiecznego zakupu domu obejmują sprawdzenie dokumentów nieruchomości i wiarygodności sprzedającego. Zakup lokalu powinien być poprzedzony dokładną weryfikacją stanu prawnego oraz stanu technicznego nieruchomości. A to najlepiej jest zlecić specjalistom lub chociaż zasięgnąć specjalistycznej porady dla kupujących nieruchomość – takie usługi oferuje kancelaria prawna nieruchomości.

Jakie dokumenty są potrzebne do bezpiecznego zakupu nieruchomości?

Z reguły listę dokumentów określa notariusz przy zakupie nieruchomości. Dobrą praktyką jest podanie przez notariusza listy dokumentów, których będzie wymagał od sprzedającego z odpowiednim wyprzedzeniem i udostępnienie jej kupującemu.

Zwykłe podstawowe dokumenty to odpis z księgi wieczystej; dokumenty potwierdzające prawo własności sprzedającego, wypis z rejestru gruntów oraz budynków; a także dokumenty z banku o udzieleniu kredytu w przypadku finansowania zakupu za pomocą kredytu hipotecznego. 

Należy jednak wziąć pod uwagę, że z dokumentacji można tylko częściowo wywnioskować, czy zakup będzie bezpieczny. Jeśli zakup pochodzi z rynku pierwotnego niezbędne, jest wnikliwe sprawdzenie umowy deweloperskiej.

Chcesz wiedzieć, jaki zakres dokumentacji daje największą pewność bezpieczeństwa zakupu? W takim przypadku pomoże obsługa prawna nieruchomości Warszawa

Jakie są najczęstsze pułapki przy zakupie nieruchomości i jak ich unikać?

Najczęstsze pułapki przy zakupie domu to:

 • Występujące inne umowy i zobowiązania związane z nieruchomością, np. służebność osobista;
 • Ukrywany przez nieuczciwego sprzedawcę zły stan techniczny nieruchomości;
 • Wadliwie sporządzona umowa przedwstępna sprzedaży;
 • Dom sprzedawany z lokatorem;
 • Zadłużenie dotyczące nieruchomości.

Jak uniknąć pułapek przy kupnie nieruchomości? Najlepiej zlecić choćby część pracy specjalistom, dla których weryfikacja dokumentów nieruchomości to zawodowa codzienność. A fachowe badanie księgi wieczystej przed zakupem może uchronić Cię przed poważnymi błędami. Prawnik przygotuje także odpowiednie umowy, jak również wskaże, jak sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich. Należy także dokładnie sprawdzić stan techniczny nieruchomości przed jej zakupem.

A jak sprawdzić wiarygodność sprzedającego nieruchomość? Od jego uczciwości także zależy bezpieczny zakup nieruchomości. W przypadku, gdy jest to deweloper, sprawa jest dość prosta. Istnieje wiele miejsc, w których można sprawdzić sytuację finansową przedsiębiorstwa lub opinie w Internecie na temat zrealizowanych już inwestycji. 

Sprawa nieco trudniejsza jest w przypadku sprzedających, którzy są osobami fizycznymi. Należy zawsze sprawdzić dokumenty tożsamości i porównać z dokumentami dotyczącymi prawa własności nieruchomości, zapisami w księdze wieczystej i w pozostałych dokumentach.

Bezpieczny zakup nieruchomości – jak uniknąć oszustwa przy zakupie nieruchomości?

Jednym ze sposobów na to, by uniknąć oszustwa przy zakupie nieruchomości jest wykupienie ubezpieczenia tytułu prawnego do nieruchomości.

W jaki sposób ubezpieczenie tytułu własności chroni kupującego? Jest to zabezpieczenie transakcji zakupu mieszkania oferowane przez ubezpieczycieli. Ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości chroni kupującego w sytuacji, gdy kupiona nieruchomość może być obciążona kredytem lub roszczeniami osób trzecich.

Zakresem takiego ubezpieczenia mogą być objęte zarówno straty finansowe, jakie ubezpieczający ponosi w przypadku zakwestionowania jego tytułu prawnego do nieruchomości, jak również ochrona kupującego przed roszczeniami osób trzecich wniesionych do tytułu prawnego nieruchomości.

WRÓĆ