MENU

Co jeśli deweloper nie oddaje mieszkania w terminie?

  1. Home
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Blog
  6. >
  7. Co jeśli deweloper nie...

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z dużymi oczekiwaniami – nowa przestrzeń, świeże wykończenie, często dogodna lokalizacja. Zdarza się jednak, że, mimo że strony obowiązuje umowa deweloperska, to oczekiwane przekazanie lokalu nie następuje zgodnie z ustaleniem. Gdy deweloper nie dotrzymuje terminu, pojawia się stres i konieczność szybkiej reakcji. Czy wiesz, jakie działania może podjąć nabywca w takiej sytuacji oraz jakie przysługują mu środki ochrony?

Co zrobić, gdy deweloper opóźnia przekazanie mieszkania?

Zanim podejmie się konkretne kroki, warto spokojnie przeanalizować sytuację. Jeśli wystąpiło opóźnienie odbioru mieszkania, pierwszym ruchem powinno być sprawdzenie zapisów w umowie. Często znajdują się tam informacje o dopuszczalnych przesunięciach terminu z powodów niezależnych od dewelopera, takich jak trudne warunki atmosferyczne czy problemy z dostawami. 

Jeżeli jednak nie zachodzą żadne wyjątkowe okoliczności, warto skierować pisemne zapytanie do dewelopera. W przypadku braku odpowiedzi albo niejasnych komunikatów pomocna może być  konsultacja deweloperska Warszawa, czyli profesjonalne wsparcie prawne dedykowane takim sytuacjom.

Jak egzekwować termin odbioru mieszkania?

W sytuacji, gdy mimo podejmowanych prób mieszkanie nadal nie zostaje przekazane, trzeba przejść do formalnych działań. Nabywca może wystosować wezwanie do wydania lokalu, powołując się na postanowienia, jakie zawiera podpisana umowa deweloperska. Taki dokument przygotowany przez prawnika zwiększa skuteczność działań i daje jasny sygnał, że opóźnienie nie pozostanie bez reakcji klienta. 

Sprawa może zakończyć się w sądzie lub polubownie – tu pomocna może być obsługa prawna deweloperów Warszawa. Choć usługa ta adresowana jest także do deweloperów, to wiele kancelarii świetnie znając przepisy prawa, świadczy wsparcie obu stronom sporu, w tym również konsumentom.

Czy należy się odszkodowanie za opóźnienie odbioru?

Jeśli lokal nie został przekazany w ustalonym terminie, osoba kupująca może dochodzić rekompensaty. Przysługuje jej wtedy odszkodowanie za opóźnienie w przekazaniu lokalu, którego wysokość zależy od poniesionych strat. Mogą to być zarówno koszty wynajmu mieszkania na czas oczekiwania, jak i inne wydatki związane z koniecznością zmiany planów życiowych.

Warto zebrać wszelkie rachunki oraz prowadzić dokumentację kontaktu z deweloperem. Tak przygotowany zestaw dowodów stanowi podstawę do dochodzenia roszczeń. Pamiętać należy, że prawo chroni interesy konsumentów w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma kupujący przy opóźnieniu dewelopera?

Gdy deweloper nie dotrzymuje terminu, nabywca nie pozostaje bez ochrony. Obowiązujące przepisy oraz prawa nabywcy lokalu umożliwiają podjęcie konkretnych działań. Wśród nich jest możliwość domagania się wykonania zobowiązania, a w niektórych przypadkach – odstąpienia od umowy.

W sytuacji przedłużającego się problemu możliwe są również roszczenia wobec dewelopera przy opóźnieniu, obejmujące zarówno odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie z tytułu strat niematerialnych, np. stresu czy konieczności zmiany trybu życia. 

A w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest dochodzenie zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową (np. nadmierny stres), jednak wymaga to wykazania istotnych naruszeń i dowodów. Przypomnienie deweloperowi o konsekwencjach prawnych może skutecznie przyspieszyć jego działania.

Kiedy dochodzi do sytuacji, w której następuje opóźnienie odbioru mieszkania, nie warto zwlekać z działaniami. Nabywcy przysługuje szereg praw, które powinny być respektowane przez każdą firmę deweloperską. Podstawą jest dobrze przygotowana umowa deweloperska i solidne wsparcie prawne.

WRÓĆ