- Home
- >
- Blog
- >
- Aktualności
- >
- Najczęstsze błędy przy kupnie...
Ryzyko wpadnięcia w pułapkę przy zakupie nieruchomości jest spore i może być kosztowne. Ważne jest, aby nie podejmować decyzji o zakupie nieruchomości bez gruntownego przemyślenia. Wskazane jest sprawdzenie dokumentacji oraz ocena stanu nieruchomości pod kątem technicznym, a także szereg innych czynności, które mogą być trudne dla niedoświadczonego kupującego.
Kupno nieruchomości – najczęstsze błędy
Największe pułapki przy zakupie mieszkania czyhają zwykle w dokumentacji, bo błędy może zawierać już sama umowa przedwstępna kupna mieszkania. Nieruchomość może posiadać problematyczne wpisy w księgach wieczystych i dlatego tak ważna jest weryfikacja stanu prawnego nieruchomości. Częste są także ukryte wady nieruchomości.
Najczęstsze błędy przy kupnie nieruchomości wynikają zwykle z pośpiechu, nieznajomości przepisów prawa i wymogów dotyczących dokumentacji, jak również ze zbytniego zaufania do sprzedających i braku skutecznego egzekwowania własnych praw przez nabywcę.
Błędy przy kupnie nieruchomości – jakie są najczęściej popełniane?
Często popełniane błędy przy kupnie domu to niedopatrzenia w takich sprawach jak:
- Brak weryfikacji księgi wieczystej
- Wątpliwy stan techniczny lokalu
- Meldunek innych osób i działalność gospodarcza w miejscu zameldowania
- Służebności osobiste oraz umowa dożywocia obciążające lokal
- Zadłużenie nieruchomości
- Wysokie koszty eksploatacji domu
- Zła sytuacja finansowa wspólnoty mieszkaniowej
- Uciążliwe sąsiedztwo, hałas lub nieatrakcyjna okolica
Gdy samodzielnie nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszelkich ryzyk przy zakupie nieruchomości, warto skorzystać z fachowej wiedzy i rady specjalistów – doradztwo nieruchomości Warszawa.
Jak uniknąć błędów przy zakupie pierwszej nieruchomości?
Najlepiej gruntownie przygotować się do zakupu nieruchomości, biorąc pod uwagę minimum te kilka etapów:
- Zaplanować zakup biorąc pod uwagę przyszłość
Zakup pierwszego mieszkania to wydarzenie ważne, lecz zwykle niedostatecznie zaplanowane, chociażby pod względem metrażu czy lokalizacji.
Jak unikać błędów przy zakupie mieszkania? Przy zakupie pierwszego mieszkania należy myśleć przyszłościowo, czy sprawdzi się ono przy zmieniających się warunkach życiowych – brać pod uwagę wielkość, standard i funkcjonalność, lokalizację lokalu. A także możliwość zamiany czy sprzedaży mieszkania w przyszłości.
- Dobrze oszacować możliwości finansowe
Przy planowaniu zakupu trzeba wziąć pod uwagę wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, a nie wyłącznie koszty kredytu.
Jakie są ukryte koszty przy zakupie nieruchomości?
Koszty dodatkowe przy zakupie nieruchomości to na przykład różne opłaty transakcyjne i notarialne. Kolejnym kosztem będzie dostosowanie mieszkania, czyli wykończenie lub remont, wyposażenie wnętrz. Istotne są także koszty stałe, jak czynsz i opłaty eksploatacyjne.
- Oszacować i zaplanować w czasie zakres formalności
Formalności, których należy zwykle dopełnić są czasochłonne i skomplikowane. Ważne jest, by dobrze je rozłożyć w czasie i uwzględnić realne terminy – przede wszystkim przy podpisywaniu umowy przedwstępnej.
- Sprawdzić i przeanalizować dokumentację dotyczącą sprzedaży
Co sprawdzić, kupując nieruchomość? Przy kredytowaniu zakupu należy analizować oferty wielu banków i porównywać je, można negocjować warunki kredytu.
Następnie warto dowiedzieć się, jak prawidłowo sprawdzić stan prawny nieruchomości przed zakupem – czyli dokonać wnikliwej analizy ksiąg wieczystych i innych dokumentów, które wpływają na stan prawny zakupionej nieruchomości.
Zaś w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego niezbędne jest sprawdzenie umowy deweloperskiej.
- Dokonać solidnego odbioru nieruchomości
Odbiór mieszkania jest jedną z najważniejszych czynności w procesie kupna nieruchomości z rynku pierwotnego. Zgodnie z ustawą deweloperską, z odbioru technicznego sporządza się protokół, w którym nabywca może wskazać wady lokalu. W razie nieprawidłowości w zakresie stanu lokalu można znaleźć wiele rozwiązań korzystnych finansowo i prawnie dla nabywcy.
Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego?
W takim przypadku kluczowa będzie weryfikacja stanu prawnego nieruchomości. Warto zatem wykonać audyt prawny mieszkania przed zakupem i dokonać analizy zapisów ksiąg wieczystych dotyczących nieruchomości. Takie usługi wykonuje kancelaria prawna nieruchomości. Warto też sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone, czy nie jest obciążone prawami osób trzecich i nie stanowi przedmiotu sporu oraz wiele innych spraw podnoszących bezpieczeństwo zakupu.
Jak unikać błędów przy zakupie mieszkania? Najlepiej powierzyć weryfikację i zlecić czynności prawne specjalistom lub chociażby zasięgnąć specjalistycznej porady przy kupnie nieruchomości.