MENU

Kiedy nie płacimy PCC przy zakupie nieruchomości?

  1. Home
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Aktualności
  6. >
  7. Kiedy nie płacimy PCC...

Podatek PCC zwykle należy zapłacić wtedy, kiedy dokonuje się czynności cywilnoprawnej, jaką jest np. zakup domu czy mieszkania. A zatem do ceny zakupu nieruchomości kupujący musi jeszcze doliczyć wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Warto sprawdzić umowę deweloperską pod kątem płatności za nieruchomość i ustalić, czy rzeczywiście należy uiścić PCC, ponieważ nie jest on wymagany w każdym wypadku.

Zwykle PCC odprowadza notariusz i jest to 2% wartości nieruchomości. Czy jednak zdarzają się przypadki, gdy przy zakupie nieruchomości uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych nie jest konieczne? 

W jakich sytuacjach nie pobiera się PCC przy nabyciu nieruchomości?

Kupując mieszkanie, warto pamiętać, że koszty nie ograniczają się jedynie do jego ceny. Jednym z najczęstszych dodatkowych wydatków przy zakupie mieszkania jest podatek PCC. Zazwyczaj jego wartość zależy od ceny nieruchomości, co oznacza, że im droższe mieszkanie, tym wyższy podatek. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy nabywca nieruchomości musi płacić podatek PCC.

Przypadki bez podatku od czynności cywilnoprawnych obejmują na przykład kupno nowego mieszkania od dewelopera. Wówczas kupujący nie ponoszą dodatkowych kosztów z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Obsługa prawna nieruchomości Warszawa prowadzi kompleksowe doradztwo w tym zakresie.

Podatek od czynności cywilnoprawnych a zwolnienie na pierwsze mieszkanie?

Kiedy nie trzeba płacić PCC za nieruchomość z rynku wtórnego? Od 2024 roku zlikwidowana została konieczność opłacenia 2% podatku PCC przy zakupie swojego pierwszego mieszkania – także z rynku wtórnego.

Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 1 stycznia 2024 roku, zwolnienie z PCC przy zakupie nieruchomości obejmuje także osoby nabywające swoje pierwsze mieszkanie lub swój pierwszy dom na rynku wtórnym.

Jakie są przypadki zwolnienia z PCC przy nabyciu nieruchomości?

Odpowiadając na pytanie, jakie są najczęstsze formy zwolnienia z PCC przy zakupie nieruchomości, trzeba wymienić dwie sytuacje:

  • zakup nowego mieszkania (z rynku pierwotnego);
  • zakup swojego pierwszego mieszkania (nawet na rynku wtórnym). 

Kiedy nie ma obowiązku uiszczenia PCC?

Czy istnieje zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku darowizny nieruchomości? 

Co do zasady umowa darowizny nie podlega PCC. Przy darowiźnie nieruchomości pojawia się kwestia podatku od spadków i darowizn (chociaż to też nie zawsze – decydujące znaczenie w tym zakresie będzie mieć bowiem tzw. grupa podatkowa). 

Konieczność uiszczenia PCC w przypadku darowizny nieruchomości pojawi się tylko wówczas, gdy będzie ona w jakiś sposób obciążona. Chodzi o zobowiązania darczyńcy, np.  świadczenia z tytułu najmu, dzierżawy, zaciągniętego kredytu czy też ubezpieczenia. Opodatkowaniu będzie podlegała tylko tzw. wartość ujemna.

Dziedziczenie nieruchomości – czy trzeba płacić PCC?

Jeśli chodzi o dziedziczenie nieruchomości, trzeba wskazać na art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o PCC. Przedmiotem opodatkowania PCC są czynności cywilnoprawne wymienione w tym przepisie, a więc m.in. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat. To oznacza, że dziedziczenie nieruchomości wiąże się z koniecznością zapłaty PCC tylko w takim zakresie. 

Kiedy nie płacimy PCC przy zakupie nieruchomości? Podsumowanie

Co ważne, podatkowi PCC podlegają również orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne podlegające opodatkowaniu.

Z uwagi na fakt, że kwestie PCC są dość zawiłe, przy zakupie nieruchomości może pojawić się wiele wątpliwości. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z porady specjalisty – kancelaria prawna nieruchomości.

WRÓĆ