- Home
- >
- Blog
- >
- Aktualności
- >
- Jak rozpocząć inwestowanie w...
Występujące na rynkach inwestycyjnych zawirowania powodują, że wiele osób podejmuje decyzję, aby ulokować posiadane środki w nieruchomości, bo to wydaje się najbezpieczniejsze. Inwestowanie na rynkach nieruchomości wymaga jednak dawki wiedzy i szczegółowego planu, równie ważna jest też wnikliwa analiza rynku nieruchomości.
Jak rozpocząć inwestowanie w nieruchomości?
Rynek nieruchomości ma określoną specyfikę. Najważniejszy w inwestowaniu w nieruchomości jest dobry wybór nieruchomości inwestycyjnej. Zupełnie bowiem inaczej inwestuje się w lokale mieszkalne, a inaczej w lokale komercyjne.
Występują różnice w inwestowaniu w miastach i w miejscowościach turystycznych. Jakie są pierwsze kroki w inwestowaniu w nieruchomości i na co zwrócić uwagę?
Jak powinna wyglądać pierwsza inwestycja w nieruchomości krok po kroku?
Na początek zapoznaj się ze specyfiką rynku, na którym chcesz działać. Inwestowanie w nieruchomości warto rozpocząć od wyboru formy inwestycji. Odpowiedź na pytanie “jak zacząć inwestować w mieszkania na wynajem?” będzie różniła się od odpowiedzi na: “jak inwestować w mieszkania na sprzedaż?”.
Następnie określ swoją grupę docelową klientów i ustal ich preferencje. Na tej podstawie możesz wybierać nieruchomości, które najbardziej będą odpowiadały oczekiwaniom Twoich klientów.
Jak znaleźć dobrą nieruchomość inwestycyjną?
Poszukując nieruchomości inwestycyjnej, pamiętaj, że nie kupujesz jej dla siebie. Kryterium wyboru powinna być w takim przypadku atrakcyjność inwestycyjna i szacowany zwrot z inwestycji w nieruchomości. W poszukiwaniu nieruchomości do inwestycji sprawdzą się wszelkie portale ogłoszeniowe, a także ogłoszone licytacje komornicze.
Czy inwestowanie w nieruchomości jest dobrym pomysłem dla początkujących?
Tak, jeśli masz wystarczające środki na finansowanie zakupu nieruchomości inwestycyjnej lub masz możliwość uzyskania finansowania zakupu.
Ponadto istnieje wiele form inwestowania w nieruchomości – to nie tylko wynajem długoterminowy i krótkoterminowy. To także:
- kupno mieszkania w celu późniejszej odsprzedaży,
- kupno mieszkania w celu remontu i szybkiej odsprzedaży (tzw. flipping),
- zakup lokalu użytkowego na wynajem komercyjny,
- wynajem i podnajem mieszkania innym osobom w całości lub części.
Warto przeczytać poradnik inwestowania w nieruchomości, aby porównać zalety i wady różnych rozwiązań oraz poznać wskazówki dla początkujących inwestorów. Fachowej wiedzy udzieli także doradca inwestycyjny Warszawa.
Jak finansować pierwszą inwestycję w nieruchomości?
Finansowanie zakupu nieruchomości inwestycyjnej wiąże się z poważnym wydatkiem. Jeżeli nie dysponujesz wystarczającą ilością środków własnych, to możesz skorzystać ze wsparcia w postaci zewnętrznego źródła finansowania, jakim jest kredyt hipoteczny.
Innym rozwiązaniem w tym przypadku jest też wspólne inwestowanie w nieruchomości z inną osobą lub też z grupą zaufanych osób.
Jakie są ryzyka związane z inwestowaniem w nieruchomości?
Ryzykiem związanym z inwestowaniem w nieruchomości są przede wszystkim zmiany cen nieruchomości. Ryzyko rynkowe dla osób, które w inwestowaniu w nieruchomości korzystają z kredytu hipotecznego, opiera się także o zmiany stóp procentowych czy ryzyko kursu walutowego.
Wysokie ryzyko stwarza także nieumiejętność analizowania dokumentacji dotyczącej zakupu nieruchomości lub jej finansowania – w takim przypadku pomoże kancelaria prawna nieruchomości, która fachowo przestudiuje akty własności, księgi wieczyste, a następnie przeanalizuje umowy zakupu i umowy kredytowe, a następnie doradzi, czy inwestycja jest bezpieczna.
Zarządzanie nieruchomościami na wynajem obarczone jest też ryzykiem wzrostu cen kosztów eksploatacyjnych, stawek czynszu czy wysokością podatków.Nieodłącznym ryzykiem rynkowym inwestycji jest również niestabilność popytu i pojawienie się nowych konkurentów.