MENU

Jak bezpiecznie przelać pieniądze przy zakupie mieszkania?

  1. Home
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Aktualności
  6. >
  7. Jak bezpiecznie przelać pieniądze...

Kupno mieszkania wiąże się z wieloma skomplikowanymi czynnościami, a najważniejszą z nich jest przelew środków na konto sprzedającego w celu sfinalizowania transakcji. Jak bezpiecznie zapłacić za zakup nieruchomości? To pytanie wiąże się z obawami o różnego rodzaju oszustwa i błędy, które mogą udaremnić zakup nieruchomości lub wiązać się z wieloletnim dochodzeniem należności w sądzie. Dlatego kupujący powinni zadbać się o wysoki poziom bezpieczeństwa podczas dokonywania przelewu środków za zakup nieruchomości. 

Jak uniknąć oszustwa przy przelewie pieniędzy na zakup nieruchomości?

W tego rodzaju sytuacjach warto zawsze postępować zgodnie z treścią zapisów umowy. Wiele zapisów zawiera już sama umowa przedwstępna.

Do wykonania bezpiecznej transakcji warto już na etapie umowy przedwstępnej i zapłaty kwoty zadatku lub zaliczki wykonać takie czynności, jak:

  • potwierdzenie tożsamości sprzedającego,
  • weryfikacja konta bankowego sprzedającego,
  • prawidłowe zatytułowanie przelewu zgodnie z zapisem w umowie.

Kupujący mają zwykle do wyboru kilka sposób dokonywania płatności. Mogą oni:

  • wykonać przelew na rachunek wskazany w umowie przez sprzedającego,
  • dokonać przelewu za pośrednictwem banku,
  • zrealizować przelew bankowy korzystając z usług notariusza.

Jak zabezpieczyć przelew przy zakupie nieruchomości? 

Najlepiej wybrać przelew u notariusza lub depozyt notarialny, a w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym zabezpieczeniem będzie rachunek powierniczy.

Jeśli nie wiesz, co będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem w twoim przypadku, to doradztwo nieruchomości Warszawa określi najlepszy ze sposobów, a także fachowo doradzi prawno-formalnie w całym procesie zakupu mieszkania.

Czym jest depozyt notarialny?

Kolejną usługą jest depozyt notarialny. Stanowi on zabezpieczenie finansowe przy zakupie nieruchomości w sytuacji, gdy któraś ze stron umowy obawia się zagrożenia realizacji  transakcji.

Środki na zakup mieszkania można przelać jako depozyt notarialny i będzie on przechowywany przez notariusza przez określony czas. W ten sposób kwota zapłaty zostaje zabezpieczona aż do czasu finalizacji transakcji. Daje to bezpieczeństwo obydwu stronom.

Sprzedawca ma pewność wypłacalności kupującego. Natomiast przekazanie kwoty na konto sprzedającego nastąpi dopiero wówczas, gdy wszystkie warunki umowy zostaną spełnione. A jeśli zaś nie zostaną – to nabywca odzyska swój depozyt i transakcja nie zostanie sfinalizowana. Jest to rozwiązanie nieco podobne do działania rachunku powierniczego.

Co to jest rachunek powierniczy i jak działa w transakcjach nieruchomości?

Rachunek powierniczy to zabezpieczenie interesów kupujących mieszkania od deweloperów. Zdeponowana na rachunku suma należności za mieszkanie jest transzami wypłacana deweloperowi dopiero po zakończeniu określonego etapu budowy. 

Jak opisać przelew za zakup mieszkania? 

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zabezpieczyć przelew przy zakupie nieruchomości,  warto wziąć pod uwagę także sprawy techniczne. Jedną z istotniejszych kwestii jest to, by poprawnie zatytułować przelew na zakup mieszkania. Najlepiej opisać go zgodnie z umową. A co w przypadku, gdy umowa nie określa tytułu przelewu? 

Zwykle wymagane jest, aby bezpieczny przelew przy zakupie mieszkania, był zatytułowany imieniem i nazwiskiem kupującego, adresem jego zamieszkania, numerem aktu notarialnego lub numerem umowy sprzedaży. Należy także pamiętać o wskazaniu celu samej transakcji, czyli zakupu nieruchomości z określeniem jej dokładnego adresu.

Na czym polega ochrona prawna przy transakcji kupna mieszkania?

Kiedy podejmujemy decyzję o zakupie mieszkania, często nie wiemy, na jakie kwestie formalno-prawne zwrócić uwagę, by transakcja była bezpieczna. Wówczas pomóc może kancelaria prawna nieruchomości, której specjaliści sprawdzą każdy punkt umowy i określą, czy zakup obarczony jest ryzykiem.

Specjalistyczna pomoc prawna przy zakupie nieruchomości może obejmować cały proces od momentu wyboru nieruchomości, poprzez sprawdzenie jej stanu prawnego, aż po dokonanie skutecznej finalizacji transakcji sprzedaży.

WRÓĆ