- Home
- >
- Blog
- >
- Aktualności
- >
- Czy każda nieruchomość musi...
Co to jest księga wieczysta i dlaczego jest ważna dla nieruchomości? Księgi wieczyste nieruchomości to publiczny rejestr zawierający informacje o stanie prawnym nieruchomości. To swego rodzaju identyfikator nieruchomości, umożliwiający ustalenie m.in. tego, kto ma do niej prawo czy też kto był jej właścicielem.
Dzięki temu, że księga wieczysta nieruchomości jest publicznie dostępna, w łatwy sposób możesz sprawdzić, kto jest faktycznym właścicielem lokalu lub działki. Zawiera ona także informacje nt. samej nieruchomości, np. o jej ewentualnych obciążeniach. Dokument ten ma zatem kluczowe znaczenie dla potencjalnego nabywcy nieruchomości.
Czy wszystkie nieruchomości posiadają księgę wieczystą?
Kiedy nieruchomość musi mieć założoną księgę wieczystą?
Jeśli zastanawiasz się, czy każda nieruchomość w Polsce musi mieć założoną księgę wieczystą, to niestety odpowiedź brzmi: powinna mieć, ale nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się, że założenie księgi wieczystej dla nieruchomości nie jest możliwe. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy grunt, na którym postawiono budynek, nie posiada jasno ustalonego statusu prawnego. Wówczas dla takiej nieruchomości utworzenie księgi wieczystej może nawet nie być możliwe.
Czy można założyć księgę wieczystą dla nieruchomości, która jej nie posiada?
Jeśli nie ma przeszkód takich jak ww., to księgę wieczystą można założyć dla nieruchomości, która jej jeszcze nie ma. Choć nie ma obowiązku założenia księgi wieczystej, każda nieruchomość powinna takową mieć. Rejestr ten prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
Jak sprawdzić, czy nieruchomość ma założoną księgę wieczystą?
Jak sprawdzić, czy konkretna nieruchomość ma założoną księgę wieczystą? Na podstawie adresu lub numeru działki można wyszukać księgę wieczystą, jeśli takowa została dla danej nieruchomości założona. W takich przypadkach warto zwrócić się do kancelaria prawna nieruchomości, która jest w stanie szybko zweryfikować informacje o nieruchomości.
Procedura zakładania księgi wieczystej dla nieruchomości
Kto ma obowiązek prowadzenia księgi wieczystej dla nieruchomości? Prowadzenie ksiąg wieczystych nieruchomości należy do właściwości sądów rejonowych.
Księgę wieczystą można założyć na dwa sposoby:
- U notariusza – przy okazji dokonywania czynności związanej z daną nieruchomością, na przykład przy sporządzaniu aktu notarialnego w związku z zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości;
- Osobiście – w siedzibie sądu rejonowego właściwego dla danej nieruchomości, składając wniosek o założenie księgi.
W przypadku osobistego składania wniosku o wpis, w związku z koniecznością przygotowania wniosku i załączników, przydatna będzie pomoc obsługa prawna nieruchomości Warszawa.
Jak długo trwa procedura założenia księgi wieczystej dla nieruchomości?
Założenie księgi wieczystej może się różnić w zależności od sądu. Zazwyczaj proces ten trwa od kilku dni do kilku lub nawet kilkunastu miesięcy.
Jakie są konsekwencje braku księgi wieczystej dla nieruchomości?
Założenie księgi wieczystej wiąże się z wieloma korzyściami dla właścicieli nieruchomości. Z kolei jej brak może utrudnić sprzedaż nieruchomości w przyszłości. Kupujący chcą bowiem mieć wgląd w informacje w niej zawarte, potwierdzające stan prawny nieruchomości. Sprawdzenie księgi wieczystej będzie z reguły pierwszą czynnością, którą wykonają przed zakupem działki, domu czy też mieszkania.